Teeli Remmelg • 25. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Raudvara teadmisi ei tasu tuulde lasta

Elionis pea 30 aastat töötanud Virve Karp annab meelsasti oma teadmisi teistele edasi. Ta on koolitusi pidanud kümme aastat ja koormus on järjest kasvanud: nüüd kulub iga kuu vähemalt kolm päeva teistele teadmiste jagamisele. "Saan koolitamisest ka ise palju häid emotsioone tagasi. Mulle sobib see töö, sest olen hea suhtleja ja tahan ka ennast arendada. Lisaks on väga hea tunne, kui minu koolitatud inimesed saavad atesteerimisel läbi," on ta oma koolitajarolliga rahul.

Protsessihaldurina töötav Virve Karp teeb tootekoolitusi päris uutele töötajatele ja jätkukoolitusi vanadele olijatele, kui turule on toodud uus toode. "See on ka endale väga huvitav: saan olla uute toodete arenduse juures ja teha selle parandamiseks ettepanekuid. Seega saan pidevalt midagi juurde õppida . Samuti on huvitav koolituste käigus oma töötajaid tundma õppida ja aidata kaasa nende töö kvaliteedile," soovitab ta ka teistel kogenud töötajatel koolitamise alal kätt proovida.

Selveri teenindusjuhi Kadi Küti hinnangul kasutatakse ka nende ettevõttes oma töötajatest koolitajaid päris palju. "Näiteks toimub meil igas kuus uue töötaja infopäev, kus osalevad kõik uued töötajad. Seal on koolitajateks meie oma juhid ja spetsialistid ettevõtte tippjuhist alates. Teemad on firma ärifilosoofiast kuni ettevõttesiseste kordadeni. On ka kitsamaid koolitusi: laoarvestusprogrammi, sortimendi kujundamise koolitus jms. Ka tuleohutusest ja töötervishoiust räägivad töötajatele meie oma spetsialistid. Kõige suurem koolitamise koormus on meie teeninduskvaliteedi juhil, kelle käe alt käivad läbi kõik teenindajad ja ka teenindusosakondade juhatajad. Peame ise koolitamist kõige mõttekamaks ja tõhusamaks teadmiste edasiandmise viisiks."

Selveris on osal ametikohtadel koolitamine otsene ülesanne, mis on kirjas ka ametikirjelduses. Seega ei pea juhid sisekoolitajaid otsima, vaid aitavad sobivatel töötajatel end koolitajaks ette valmistada ja pakuvad vajadusel abi koolitusmaterjalide koostamisel.

Kadi Küti sõnul koolitab ta ka ise meeleldi. "Kõige rohkem naudin koolitamisprotsessis ühist arutelu ja lahenduste otsimist. Grupiprotsesse on huvitav jälgida ja hea on ka töötajaid tundma õppida. Ja muidugi kõige tähtsam: teisi koolitades õpin ise."

Eesti Energia koolitusjuhi Kersti Gottlobi sõnul on nad parasjagu välja töötamas ühtset sisekoolituse standardit. Praegu on ettevõttes 71 sisekoolitajat, kellest osal on koolitamine juba ametijuhendisse kirjutatud, osa on aga vabatahtlikud. Suurel määral on koolitused seotud kindlate toodete ja teenustega, mida oma maja inimesed tunnevad kõige paremini ja seepärast suudavad ka hästi teistele edasi anda.

Gottlobi sõnul töötajad tunnistavad, et teisi koolitades kasvab ka enda enesearendamise tahe. Samas tuleb hoida siiski tööd ja koolitusi tasakaalus: kui inimene peab tegema palju samalaadseid koolitusi, võib see tal rutiinseks ja igavaks muutuda. Lisaks traditsioonilisele uue töötaja päevale kogub töötajate hulgas populaarsust ka nädalalõpu ülikool, kus tippjuhid ja kogenud spetsialistid jagavad oma teadmisi kolleegidele, näiteks energeetika või turunduse teemal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt