Maailma liidrite kohtumisel põrkub toit biokütusega

Mariliis Pinn 03. juuni 2008, 12:38

Eile kaitsesid USA ja Brasiilia kirglikult
oma biokütuste poliitikat, vastandudes arenguriikidele ja Euroopale
juba enne täna Roomas alanud ÜRO toidukriisi tippkohtumist.

Tänasel ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsiooni korraldatud kohumisel osaleb üle 60 riigipea, muu hulgas Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy ja Iraani juht Mahmoud Ahmadi-Nejad, kirjutas The Financial Times.

Reuters vahendas, et nii inimõiguslased kui ka Maailmapank nõuab tegusid, sest toiduhindade tõus tõukab veel 100 miljoni inimest nälga.

USA põllumajandusminister Ed Schafer sõnas, et mõned riigid näevad biokütustes kolli, kuid see on panustanud vaid 3% toidu kallinemisse. Teistel hinnangutel on see protsent 30-60. „Me peame rääkima tõelistest probleemidest. Me ei saa kõrvale jääda kütuse hinna kasvust ja toidu tarbimise tõusust,“ ütles ta FT-le Roomas. Ta mainis, et kohtumine on mõttetu, kui ei vaadata laiemat pilti, muu hulgas seda, et põllumajanduse kasv on viimastel aastatel kahanenud.

Brasiilia president Luiz Inacio Lula da Silva on veendunud, et biokütuse tootmine on konkurentsivõimeline.

Oxfarmi aktivistide sõnul õigustavad riigid biokütuste tootmist sooviga energiasõltuvust vähendada ja keskkonda säästa, kuid on teaduslikke tõendeid, et biokütused soodustavad kliima soojenemist, sest põllumajanduse laiendamiseks hävitatakse metsi.

Kohtumisel arutatakse ka vaba kaubanduse teemat. Nimelt teatas Egiptus just, et piirab aasta lõpuni riisi eksporti. Egiptus on maailma suuruselt kuues riisieksportöör.

Kambodža ja Ukraina loobusid hiljuti piirangutest ja Maailmapanga president Robert Zoellick utsitab tagant ka Indiat ja Vietnami sama tegema.

Riisi, maisi ja vilja hind on 30 aasta kõrgtasemel, paljude toidukaupade hinnad on paari aastaga kahekordistunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. July 2008, 18:05
Otsi:

Ava täpsem otsing