Pingelised kõnelused USA panga päästmiseks

14. september 2008, 16:57

Pühapäeval jätkusid kolmandat päeva
pingelised kõnelused USA investeerimispanga Lehman Brothers päästmiseks, et
esmaspäeval, kui börsid kauplemiseks avanevad, poleks karta uut varingut.

Reede ja laupäev tulemusi ei andnud. USA ja Euroopa suurpankade juhid lahkusid laupäeval kohtumiselt USA rahandusministeeriumi, keskpanga ja väärtpaberituru järelvalveorgani SEC esindajatega tulemusteta. Kaalumisel oli kaks stsenaariumi – kas mõni suurpank võtab raskustesse sattunud investeerimispanga üle või ootab viimast pankrot. Lahenduse leidmist raskendas asjaolu, et USA rahandusministeerium ei olnud enam nõus hädas panga aitamiseks maksumaksjate rahaga riskima.

Eesti aja järgi pühapäeva pärastlõunal kirjutas Wall Street Journal, et raskustes panga võimalik ostja on Briti suuruselt kolmas pank Barclays PLC. Teine võimalik alternatiiv oli Bank of America – mõlemal juhul sõltus aga tehing ikkagi USA valitsuse toetusest. Selle plaani järgi lüüakse raskustest pangast lahku "toksilised", kinnisvaraga seotud varad, ning paigutatakse need „halba“ panka. Ülevõtmisele lähevad vaid n.ö „kõlbulikud tükid“ pangast. Halba panka koondatud varad ei satu aga sel moel hädamüüki, mis ähvardaks alla lüüa ka muu sarnase vara hinnad teiste pankade ja kindlustusfirmade bilansis.

Briti ajaleht Sunday Express lisas kolmanda tehingupoolena päästeplaani ka investeerimispanga Goldman Sachs. Lehe versiooni järgi võtaks Bank of America üle suure osa Lehman Brothers’i varadest, sealhulgas hüpoteekidega seotud varad. Barclays omandaks väiksema osaluse, sealhulgas raskustes panga varahalduse.

Investeerimispanga Lehman Brothers ümber toimuvat on võrreldud riskifondi Long Term Capital Management päästmisega 1998. aastal, mil see Vene finantskriisi järel kollapsi äärele sattus. Nii nagu toona, oli ohus finantssüsteemi stabiilsus. Toona panid suured pangad USA keskpanga ja rahandusministeeriumi survel kokku 3,65 miljardit dollarit, et fondi krahh ära hoida ja lasta sel järk-järgult oma tegevus lõpetada. Seekord pangad nii varmad abistama ei ole – kui LTCM oli toona suurpankade klient, siis seekord on tegemist otsese rivaali väljaaitamisega, kelle hädad on tulnud panga enda valedest otsustest. Samuti on pankade rahaline seis täna palju nõrgem.

USA valitsus, mis kevadel toetas 29 miljardi dollariga investeerimispanga Bear Stearns väljaaitamist ning alles nädal tagasi võttis riigi kontrolli alla kaks hüpoteeklaenuhiidu Fannie Mae ja Freddie Maci, ei taha Lehmani puhul enam maksumaksja rahaga riskida. Üheltpoolt on nüüd raskustes firmadel võimalus USA keskpangalt laenu saada, et oma tegevus ilma krahhita lõpetada, teisalt on Lehman Brothers’i probleemid juba ammu teada olnud ning investoreil on olnud aega midagi ette võtta.

Mõnede analüütikute arvates ei ole Lehman Brothers nii suur, et panga pankrot kujutaks endast süsteemset riski. Siit võib saada veelahe, kus USA ametivõimud ei tõtta enam iga raskustesse sattunud finantsasutust välja aitama, mis kriitikute sõnul ergutab hulljulget riskimist.

Samas on risk, et paanika levib ja kisub alla ka teiste finantsasutuste aktsiad. Reedel langes investeerimispanga Merrill Lynch aktsia 12% ning kindlustusfirma AIG aktsia 30%. Lehman Brothers’i aktsia on aastaga kukkunud 94%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. September 2008, 19:44
Otsi:

Ava täpsem otsing