Harju Elekter on 40 aastat ainult kasvanud

Mariliis Pinn 19. september 2008, 15:50

Esmaspäeval 40aastaseks saava Harju Elektri
pikaaegse juhi Endel Palla sõnul ei ole ettevõte oma tegevuses kordagi
vääratanud - käive ja kasum on kogu aeg kasvanud.

„Tegelikult iseseisva ettevõttena alustasime 1983. aastal, kuid Harju Elektri sünniks loeme 1968. aastat, sest siis avasime esimese kaabliliini,“ tutvustas ettevõtte ajalugu Palla.

Ka Pallal endal möödub ettevõttes jaanuaris 40 aastat. Peale TPI lõpetamist ja lühikest aega Tallinna Mõõduriistade Tehase insener-konstruktorina töötamist asus ta 1969. aastal tollasesse Harju KEKi vanem-töödejuhatajaks. „Mul oli kolm alluvat. Aga kuna nende juhtimine palju aega ei nõudnud, siis tegelesin ettevõtte arendamisega,“ lisas ta.

„Loen kontserni oma elutööks, mul täitub 40 aastat jaanuaris. See on aukartustäratav,“ lisas Palla.

Ettevõtte edu saladuseks peab Palla seda, et firmas on alati inimesi hoida osatud. Praegugi töötab seal kolm meest, kel Harju Elektris üle 40 aasta tööstaaži. Umbes pooled kontserni 2100 töötajast on seal leiba teeninud üle kümne aasta.

„Vene ajal oli kõik piiratud. Palgaskaala oli riiklikult paika pandud ja põhipalgad väikesed. Kuid kuna olime osa EKE süsteemist, siis saime suuremaid preemiaid maksta. Siis võtsime kasutusele katsetootmise ja sellega tõusid palgad 30-40%. Parema palgaga õnnestus kokku tõmmata helgemaid päid,“ rääkis Palla. Ka on firmast väga vähe inimesi lahkunud. „Inimesed on siin põlvkondade kaupa tööle tulnud, inimeste eest on hoolitsetud,“ lisa ta. Oma lisa andis ka see, et KEK ehitas oma töötajatele kortereid.

Ka on erakordne see, et firmas võib usin töötaja teise palga lisaks teenida. „20% kasumist maksame töötajatele. See motiveerib ja on hea, kui firmal ja selle töötajatel on samad sihid,“ lisas Palla ja naljatas, et vahest kiputakse isegi liiga usinad olema.

Ka märkis Palla, et ettevõte ei ole oma tegevuses kordagi vääratanud ja müügitulu ning kasum on kogu aeg kasvanud. „Meie tooted on vajalikkus ei ole sõltunud riigikorrast ega omandivormist. Ka Vene ajal oli meil suhteline vabadus ja väikesed kapitalismi alged. Oleme ise majandanud ja ei ole riigilt kopikatki toetust saanud,“ lisas ta. Pidevalt kasvades on aastakäive kasvanud 731 miljoni kroonini ja kasum 85 miljonini.

Juba 1980. aastatel käisid majandusprofessor Jaak Leimann ja Ain Ivalo firmas juhtimiskoolitusi tegemas. „Nad õpetasid samu asju, mida mujal maailmas. Ma olen hiljem ka ennast täiendanud, aga midagi uut ei ole räägitud,“ lisas ta.

Aastate jooksul on ettevõtte tooteportfell muutunud. „ENSVLi ajal olime tipus, eriti automaatika osas, meil oli autoritunnistusi ehk patente. Liidu lagunedes elektroonika pool hävis, sest võrreldes Hiina ja Jaapani toodetega ei olnud me konkurentsivõimelised,“ meenutas Palla, kuid edasi mindi elektrikilpide tootmisega, mis nüüd on maailmatasemel. Vahepeal on firma katsetanud ka muude asjadega, näiteks sanitaartehnilisi sõlmi ja boilereid tootnud.

„Oma insenerid on kõik välja töötanud. Oleme tegelenud ka allhankega, kuid õige varakult sai selgeks, see ei tasu ära,“ rääkis Palla ja nüüdseks on enamik kunagi ühisfirmadena asutatud tütarettevõtteid maha müüdud või välja ostetud.

Eesti iseseisvumisel ja Venemaaga suhete sassiminemisel päästis firma see, et 1988. aastal sai Harju liElekter oma väliskaubanduse tsentsi. „Muidu käis kõik Moskva kaudu, kuid meie suhtlesime soomlastega otse. Viisime oma kaabli kvaliteedinõuded vastavaks ja teenisime raha. Kuigi nii ei tohtinud, oli meil Soome sõprade abiga seal avatud arve ja seal olev raha jäi meile alles,“ lisas ta. Rasked ajad aitasid üle elada ka koostöö välispartneritega, kellelt õpiti. Suurime partner oli Nokia, kellega koos rajati juhtmete tehas.

Ka on Palla sõnul see hea, et nad pääsesid riiklikust erastamisest ja juhtkonda laiali ei saadetud. „Oleks pidanud enamiku firmasid nii erastama, mitte nagu naelu kilo kaupa maha müüma,“ tõdes Palla.

„Esimesed 10 aastat oli tormiline areng. Järgmised toodangu juurdekasv ja siis Eesti vabadus ja välissuhtlus,“ meenutas Palla.

Palla näeb ennast firmas ka edaspidi. „Tegevjuhi ametist astusin tagasi, see ettevõte on kui oma laps, nullist üles ehitatud. Hing ei luba eemale jääda,“ sõnas ta ja loodab jätkata ka edaspidi kas või nõukogu liikmena.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2008, 16:29
Otsi:

Ava täpsem otsing