Eneken Laasme • 14 oktoober 2008

Ainsana ei karda talvekülma süvaimmutatud aiamööbel

"Varju alla peaks panema juba siis, kui sadude aegu ei jõua mööbli pealispind ära kuivada," selgitas OÜ Ansawert juhataja Tõnu Säär.

Täispuidust aiamööbel on tavaliselt viimistletud vesibaasiliste materjalidega, mis on kuivanuna veidi elastsed, kuid külmale tundlikud. Parem, kui mööbel on kas või külmas garaažis, kus temperatuur on kõrgem, kui õues pakase käes. Temperatuurikõikumised ei ole nii järsud ja suured.

Lageda taeva all hoidmisel võivad peitsis sisalduvad värvipigmendid sademete ja päikesekiirguse mõjul tuhmuda.

Eriti kannatavad horisontaalsed pinnad - lauaplaadid, tooli käetoed. Neid tuleb siis hakata paari aasta pärast parandama.

"Ruumis, kus talvel mööblit hoitakse, peaks olema ventilatsioon, et ei tekiks niiskust ega hallitust," sõnas AS K-Rautakesko klienditeenindaja Karin Raud.

Kuna plastmass läheb külmas hapraks, tuleks sellinegi mööbel aiamajja või muusse kuiva ruumi viia, soovitas OÜ Bauhof klienditeenindaja Teet Tallo.

Puidust süvaimmutatud mööbel ei vaja erilist hooldust ja võib aastaringselt õues olla. Talveks aeda jääva mööbli võiks katta koormakattega.

"Enne aiamööbli ostmist tasub uurida, kas kasutatud peits on ikka valguskindel, et ei pleegiks ära," soovitas Säär. Kodumaistest puuliikidest on vastupidavamad okaspuud, sest nad sisaldavad vaiku ning ei allu soojuspaisumistele nii palju kui lehtpuud.

Ka suvel tuleb jälgida aiamööbli seisundit. Kui puidust aiamööbli pinnatemperatuur on 38 YC või rohkem, algab puidus okste ümbruses oleva vaigu sulamine, need kohad muutuvad kollakaks, hiljem rohekaks. Temperatuuri langedes vaik kuivab ning see tuleb ettevaatlikult maha kraapida.

Hetkel kuum