Gräzin: Obama peab eurooplastega viisakalt rääkima hakkama

05. november 2008, 15:52

Riigikogu liikme Igor Gräzini sõnul on
oluline, et uus USA president Barack Obama lisaks üldisele kursimuutusele
majanduses, tahaks Euroopa riikidega normaalselt suhelda.

Gräzini sõnul näib värske USA presidendi Barack Obama majanduspoliitika liikuvat liberaaldemokraatlikus suunas.

Kas Obamast saab liider, kes viib USA kriisist välja, seda näitab Gräzini sõnul tulevik, lisades, et tähtis on millise kursi uus president valib. Lisaks on oluline, kuidas Obama hakkab suhtlema Euroopaga, sest kauboikapitalismi aeg on läbi. „Obama edu määrab, kas ta saab eurooplastega rääkimisega hakkama. Ja rääkida tuleks eurooplastega viisakalt tasase häälega,” märkis Gräzin. Suured Euroopa riigid ei ole Eesti positsioonil, et nad peavad kõigega, mis USA teeb rahul olema, lisas ta.

Poliitik märkis, et juhina George W Bush ebaõnnestus. „Juhiomaduste poolest jäi ta (George W Bush – toim) McDonaldsi regionaalmüügi direktori tasemele. Ta ei saanud millegagi hakkama,” nentis Gräzin.

„Mida rohkem süvenes viimastel aastatel paanika, seda enam süvenes Bushil paranoia ja ta astus puhtsotsialistlikke samme, nagu pankade riigistamine jms. Bush ei läinud leninlikku, vaid stalinlikku teed. Tänan õnne, et Bushi aeg otsa saab, aga ega ta üksi süüdi polnud, vaid ka näiteks asepresident Dick Cheney ja rabavalt ebakompetentne endine USA föderaalreservi esimees Alan Greenspan jne,” kritiseeris Gräzin eelmist presidenti ja tema lähikondlasi.

Gräzini sõnul on praegu panga derivaatide kriis. Kui Obama leiab mingi võimaluse nö junk bondid sealt sektorist välja viia, siis võib juhtuda, et majanduskriisi ei tule, märkis poliitik.

Lisaks toonitas Gräzin, et Eesti ja maailma jaoks on oluline, et Obama taga seisab Joseph Biden, kes on demokraatide ametlik asepresidendikandidaat. „See mees on tulnud läbi vasktorude ja näinud erinevaid majandusraskusi,” kiitis Gräzin Bideni kogemust ja välispoliitilist tarmu.

Gräzin USA uue riigijuhi suunda vasakpoolseks ei pea. „Me peame üle saama stereotüübist, et vabariiklased esindavad vasakpoolset maailmavaadet. Demokraatlik partei on alates Bill Clintoni teisest ametiajast rohkem tsentristlik partei. Toimunud on nihe paremale, liberaalse vaba turumajanduse poole,” märkis Gräzin.

Obama plaanide seas on 95 protsendi töölisklassi kuuluvate elanike maksude alandamine ning suurema sissetulekuga majapidamiste ning suurte ettevõtete maksukoormuse tõstmine - ehk siis robinhoodilik varade ümberjagamine. Gräzin märgib, et tegu on siiski fiktiivse tulu ümberjagamisega. „Praegu on ju valgekraede kriis,” lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. November 2008, 10:32
Otsi:

Ava täpsem otsing