Artur Tooman • 10. detsember 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kreenholmi uus juht lubab kiiret kasumit

Poleštšuk peab firma hiljutiste raskuste põhjuseks toodangu kõrget omahinda. Sisseostetavate teenuste ja toorme maksumus on ligi veerandi võrra kõrgem turuhinnast, kinnitas ta. "Saksa kliendi jaoks lõplik hind oli umbes 23 eurot. See on liiga kallis ning kaupa ei ostetud," ütles ta.

Kui arvestasin omahinna ümber vastavalt turuhindadele, siis lõppmaksumus vähenes 22,88 eurolt 10,23 euroni, aga sellise hinnaga võib juba olla konkurentsivõimeline, tuua kasumit ning meelitada kaotatud kliendid tagasi, selgitas ta.

Õmbluskulude inimtund maksab Kreenholmis Poleštšuki sõnul 54 krooni, turul aga 24 krooni. "Lõpptulemusena hulk Kreenholmi ümbritsevaid ettevõtteid saab tellimusi, aga õmblejad töötavad ühes vahetuses," selgitas ta.

Uue juhi kinnitusel võis peadirektor varem sõlmida kahjulikke lepinguid allahindlusega 30 protsenti. Firma endise juhi Matti Haarajoki nime mainimisel tõmbus Poleštšuki nägu süngeks, kuid eelkäijast rääkimast keeldus ta kategooriliselt.

"Kreenholm tegi endale karuteene, ostes sisse kalli hinna eest toorainet ja teenuseid ning müües kahjumiga. Nii raha ettevõttest välja voolaski," resümeeris Poleštšuk. Ma ei taha praegu kedagi süüdistada, kuid kui see ei lõppe, asub tööle majanduspolitsei, sõnas ta.

Pärast kinnisvara müüki andsid Kreenholmi omanikud ettevõttele 300 miljonit krooni, aga aasta lõpuks on firma 110 miljoni krooniga kahjumis, lisas Poleštšuk.

Poleštšuk lubab üle vaadata kahjumit toovad lepingud, näiteks Marimekkoga. "Ameerika turgu enam tagasi ei saa. Meie turg on 1000 kilomeetri raadiuses Narvast," kinnitas ta.

Poleštšuk usub, et Kreenholmi päästab just kriis. "Keegi ei taha külmutada raha pikaks ajaks. Keegi pole nõus, kui kangad tellitakse Pakistanist, kus töötatakse ettemaksu alusel, aga tellimus täidetakse 6-7 nädala jooksul," rääkis ta. "Näiteks Vene ettevõte Aljans Russkij Tekstil juba tundis meie vastu huvi," lisas Poleštšuk.

Pärast juhiks saamist on ta välja vahetanud viimistlus- ja õmblustehase juhtkonna ning jätkab struktuuri- ja kaadrimuutusi. "Mulle on vaja spetsialiste, kes tunnevad tootmist ja turuolukorda, mitte eesti ja inglise keelt kõnelevaid näitsikuid," märkis ta.

Poleštšuki eesmärk pole teha Kreenholmist Euroopa juhtiv tekstiiliettevõte.

"Kreenholmist peab saama tavaline ettevõte - üks tuhandetest raha teenivatest ettevõtetest. Meie toodang ei pea olema parim ega unikaalne, me peame lihtsalt raha teenima," selgitas ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt