VIDEO: kui Ansip oleks Obama

Annika Matson 05. jaanuar 2009, 13:09

Äripäeva peadirektori Igor Rõtovi mõtted
selle kohta, kui Ansip oleks Obama.

20. jaanuaril asub USAs ametisse president Barack Obama. Avalikuks sai tema ulatuslik majanduse elavdamise kava, millest ligi 40% on maksukärped ettevõtetele ja üksikisikutele.

Rõtov kujutas Barack Obamat praeguses olukorras ette Eesti peaministrina. Ehk mida teeks Ansip, kui ta oleks Obama.

Järgneb Rõtovi kommentaar ka kirjalikult:

Algatuseks alandaks Ansip tarbimise hoogustamiseks käibemaksu, näiteks praeguselt 18% pealt 15%ni. Samal eesmärgil võiks koalitsioon vähenda ka üksikisiku tulumaksu 5-6% võrra.

Kui Ansip käituks Obamana, siis ta võtaks laenu ja alustaks üheaegselt Tallinn-Tartu maantee neljarealiseks ja Saaremaa püsiühenduse ehk silla väljaehitamist ning remondiks haiglad ja koolimajad.

Mis kasu me sellest saaks? Infrastruktuur tuleb välja ehitada niikuinii ja miks mitte teha seda täna, kui hinnad on odavad ja ehitajad jookseksid hangetele tormi? Teiseks oleksime kaitstud plahvatuslikult kasvava tööpuuduse vastu ning kolmandaks väldiksime riski, et majandussurutis ei läheks üle kollapsiks.

Obama väljakuulutatud tugipaketi suurus võib olla kuni 775 miljardit dollarit, millest maksukärped moodustaksid enam kui 300 miljardit dollarit, ilmselt on tegemist seninägematu ulatusega riigi sekkumisega majandusse. Meie Ansip välistab need võimalused juba eos. Ma ei ei tea kas see on hea või halb? Eesti tundub olevat ainuke riik maailmas, mis majandust praegu riiklikult ei turguta. Meil isegi ei kaaluta ega arutata seda võimalust.

Tulevik näitab, kas Ansip on geniaalselt eristuv riigijuht või silmaklappidega naiivne liberaal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 11:08
Otsi:

Ava täpsem otsing