Tööandja iga kasumieraldis pole sotsiaalmaksuga maksustatav

12. jaanuar 2009, 14:19

Töötaja ja ettevõtte töösuhe ei muuda kõiki
juriidilise isiku tehtud väljamakseid sotsiaalmaksuga maksustatavaks.

Sotsiaalmaksuga saab maksustada väljamakse, mis on tasu juba tehtud või tulevikus tehtava töö eest, leidis Riigikohus oma 13.02.2008 otsuses. Kuigi riigikohtu halduskolleegium möönab, et juhatuse liikmele tehtud väljamakse või muu hüve puhul võib eeldada, et see on antud tasuna juhtorgani liikme ülesannete täitmise eest, peab niisugune tasu eeldamine paika ainult juhul, kui juhatuse liige pole sama äriühingu aktsionär või osanik, kirjutas raamatus "Maksuviidad 2009" Baker Tilly Baltics OÜ maksukonsultant Regina Valge.

Vastupidises olukorras tuleb väljamakse puhul selgitada, kas tegu on dividendi või muu kasumieraldisega, mida maksustatakse tulumaksuga, kuid mitte sotsiaalmaksuga.

Sotsiaalmaksu määramiseks tuleb maksuotsuses arusaadavalt motiveerida, miks ja millistele tõenditele tuginedes on maksuhaldur jõudnud järeldusele, et väljamakse on juhatuse liikme tasu või näidata konkreetselt, miks on maksuhaldur jõudnud järeldusele, et väljamakse on seotud töösuhtega.

Kui ettevõtja sellist tagajärgi ei soovi, peab ta maksumenetluse käigus esitama piisavad tõendid selle kohta, et vaidlusalune tasu ei olnud juhatuse liikme tasu, kirjutab Valge.

Väljamakse iseloomu hindamisel tuleb vajadusel muu hulgas välja selgitada, millised olid juhatuse liikme ametiülesanded äriühingus, milliseid töid teevad töölepingu alusel töötavad isikud ja milliseid juhatuse liige, kui palju on juhatuse liige saanud muid tasusid samast äriühingust või muudest allikatest, milline on tehtava töö maht ja keerukus ning millist kvalifikatsiooni see nõuab. Samuti seda, millised on äriühingu üldised majandustulemused. Oluline võib olla ka väljamaksete sagedus.

Väljamakse maksuõiguslik kvalifitseerimine kasumi jaotamiseks või juhatuse liikme tasuks ei sõltu üldjuhul sellest, kas äriühing on kinni pidanud äriseadustikus sätestatud kasumi jaotamise korrast.

Loe täpsemalt raamatust "Maksuviidad 2009" .

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2009, 14:30
Otsi:

Ava täpsem otsing