Omanike keskliit nõuab vee hinna alandamist

30. jaanuar 2009, 19:53

Omanike keskliit plaanib ühiskondliku
tasakaalutuse vähendamiseks ja vee hinna alandamiseks allkirjakampaaniat,
rääkis liidu peasekretär Taavi Madiberk.

„Tegelikkuses on analoogne kasv monopoolse teenusepakkuja puhul absurdne,“ kommenteeris Madiberk Tallinna Vee neljanda kvartali tulemust. Ettevõtte puhaskasum kasvas võrreldes aastataguse ajaga 13,3 protsenti, 92,8 mln kroonile.

“Euroopa praktika näitab nimelt, et analoogsetel monopolidel ei ületa käiberentaablus 10 protsenti,“ selgitas ta. Madiberk lisas, et keskkonnaministeerium on näidanud ka seadusandlikku initsiatiivi, aga siin tuleb seista selle eest, et süsteem hakkaks reaalselt kehtima.

Madiberk kummutas väite, nagu takistaks Tallinna linna ja Tallinna Vee vahel sõlmitud eraõiguslik leping sekkumist vee hinnakujundusse. „Antud leping kehtib aastani 2020 ja kui lepingut pikendatakse, puudubki riigil hoob. Ei saa ka öelda, et see on majandustegevuse pärssimine, sest tegelikkuses kooskõlastatakse pea kõikides Euroopa Liidu riikides universaalteenuste pakkujate piirhindasid konkurentsiorganites,“ sõnas Madiberk.

Universaalteenuse pakkuja ei jaga neid äririske, mida vabaturul tegutsevad ettevõtted ja seda eriti majanduslanguse tingimustes. Siin oleks koht, kus riik saaks efektiivselt majandustegevusse sekkuda, vähendades survet sotsiaalhoolkande süsteemile.

„Kui me vaatame Tallinna Vee käiberentaablust, siis isegi majandustõusu tingimustes ei olnud suurettevõtetel analoogseid tulemusi,“ nurises Madiberk ja lisas, et omanike keskliit kaalub hetkel allkirjade kogumise kampaaniat, et et vähendada veemonopoli kontrolli alla võtmisega ühiskondlikku tasakaalutust. Samasugused allkirjakampaaniad võivad tulla maagaasi ja kütet küsimustes.

„Tarbija huvi on see, et hind oleks põhjendatud. Kui analüüs näitab aga, et kui müügitegevusest saadakse üle 30% puhasrentaablust, peab puhasrentaablus selle võrra langema," lisas ta.

„Usun, et riik, kes hoolib kodanikust, peaks seadusemuudatusega kindlasti enne kevad-suveks hakkama saama, iseasi, millal seadus rakendub. Meie arvates võiks teha võimalikult kiiresti, kuna siin on küsimus ka Maastrichti inflatsioonikriteeriumi täitmises," rääkis Madiberg. Vee, gaasi ja kütte hindade langemine avaldaks ka ettevõtlusele soodsat mõju, sest püsikulud vähenevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. March 2009, 18:15
Otsi:

Ava täpsem otsing