Rentnikud kauplevad kaubanduskeskustes hindu alla

18. veebruar 2009, 17:36

Vähenenud käive sunnib kaupmehi rendihinda
alla kauplema. Ehkki kaubanduskeskused suhtuvad hinnasoodustuse küsijaisse
ettevaatlikult, on paljud keskused järeleandmisi juba teinud.

Rademari ja Sportlandi juhid rääkisid Äripäevale möödunud nädalal, et vähenenud käive sunnib neid rendihinda alla kauplema. "Alates augustist oleme rendileandjatega läbi rääkinud ja oleme saanud enamusega kokkuleppele. Kui oleme aga kokkuleppele jõudnud, ei tähenda see veel, et nii jääbki. Olukord muutub iga kuuga," ütles Sportlandi tegev juht Sven Nuutmann toona ega välistanud ka kaupluste sulgemist.

Vastates küsimusele, mis tuleb Rotermanni Kaubamajas suletava Cityspordi asemele, sõnas Rotermann Eesti juht Mart Saa, et juba on sõlmitud üürileping põhiliselt meeste päevasärke müüva Gowryga. Ühtlasi tunnistas Saa, et üürihindu on alandatud.

"Üürihindades oleme oma üürnikele vastu tulnud ikka, kuna ühiseks eesmärgiks on raskel ajal ellu jääda ning ühiselt edasi liikuda. Enamik meie üürnikest usub siiralt Rotermanni edukusse nagu seda ka meie ise teeme," ütles Saa.

Ülemiste keskuse tegevdirektor Guido Pärnits ütles täna Äripäevale, et nii saab alati öelda, et rendi allahindlust küsivatele kaupmeestele tullakse võimalusel vastu. „Meilt on renti alla kaubeldud, kuid lausallahindlust pole me teinud, sest keskuse külastatavus on siiani püsinud endisel tasemel,“ selgitas ta. Üürihinna langetamine tuleb esialgu kõne alla vaid juhul, kui mõni keskuse jaoks oluline rentnik muidu pankrotiga lõpetaks.

Soodusmüügid lõid tulu alla

Pärnits ei välistanud samas, et ühel hetkel tuleb renti alla lasta. „Eks elame kuust kuusse ja pole nii, et kahe kuu pärast tulge kõik ja saate hinnas alla,“ rääkis Pärnits ja nentis, et äraminekuga pole kaupmehed Ülemiste keskust veel ähvardanud, kuid mõnes teises kaubanduskeskuses on rentnikud ultimaatumeid juba esitanud.

Viru Keskuse juht Ants Vasar ütles, et nende rentnikud hindade langetamist nõudnud pole, kuid käibe vähenemine ja sellest johtuv püüd kulusid kokku hoida on talle teada. „Viru Keskuses veel nii ei ole (et rendihinda alla kaubeldaks – toim), aga et jutud käivad, seda on küll,“ sõnas Vasar.

Viru Keskuse külastajate arv kasvas jaanuaris 4%, kuid käive vähenes 7%. Vasara sõnul tuli käibelangus soodusmüükidest. „On hästi keeruline arvata, mis lähikuud toovad, kuid külastatavus on praegu plusspoole peal,“ kommenteeris Vasar. Ta tunnistas samas, et kallimad brändid ja kõrvalisemates kohtades asuvad kauplused võivad majanduslanguse ajal kaduda, kuna ei tule kitsimaks muutunud ostjate tõttu enam ots-otsaga kokku.

Kaupmehed tingivad ka Tartus

Tartu Lõunakeskust haldava Lõunakeskus OÜ juhatuse liige Jaan Lott ütles, et Tallinnaga sarnast rendi allakauplemise trendi võib täheldada ka Tartus. „See algas eelmise aasta lõpus,“ tunnistas Lott.

Kas kaupmehed ka küsitud hinnasoodustust saavad, Loti sõnul ühest vastust pole. „Tuleb ikka vaadata, millega tegemist on ja kas on ehk tegu liiga optimistlike äriplaanidega,“ selgitas ta.
„Vahel tuleb suure firma sekretärilt ringkiri, mis on läinud 10-20 rendileandjale,“ nentis Lott ja lisas, et sellist lähenemist nad tõsiselt ei võta ning arutama ei hakka.

Lott märkis, et enamus Tartu Lõunakeskuse rendilepinguid sõlmiti buumieelsel ajal ning buumieelsete hindadega. „Hinnaralliga me kaasa ei läinud ja vaikimisi ootame samasugust stabiilsust ka oma rentnikelt,“ ütles Lott.

Poodide sulgemise või rendileandja vahetamisega kaupmehed Tartu Lõunakeskust ähvardanud pole. Samas leidis Lott, et kui kauplustel läheb nigelalt, ei saa keskuse omaniku tulud varasemaga võrreldes samal tasemel püsida ning tuleb rendihindades järele anda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. May 2009, 20:02
Otsi:

Ava täpsem otsing