Swedbankil uus suuromanik, riik osanikuks

09. märts 2009, 10:09

Rootsi kindlustusfirmast Folksam saab
Rootsi Swedbanki suurim aktsionär ning riikliku ekspordikrediidi firma Svensk
Exportkredit kaudu saab pangas osaluse ka Rootsi riik.

Täna teatas Folksam, et sündinud kokkuleppe järgi annab seni Swedbanki suurim aktsionär Sparbanksstiftelsernas Förvaltnings AB suurema osa oma aktsiaosalusest Swedbankis üle võlausaldajatele, kellelt võetud laenu tagatiseks aktsiad olid panditud.

Riigile kuuluv Svensk Exportkredit võtab koos kindlustusfirma Folksam ja ühe Euroopa pangaga üle 90 miljonit kokku 107 miljonist Swedbanki aktsiast. Ülejäänud 17 miljonit jäävad pikaajalisele omanikule, teatas Folksam tänases pressiteates.

Sellisel moel tasub Sparbanksstiftelsernas Förvaltnings AB (hoiuühistute valdusfirma) oma võla.

„Swedbanki aktsia hinna järsk langus tingis selle, et otsustasime tagatise välja nõuda,“ tsiteeris Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet reedel Folksami tegevjuhti Anders Sundströmi. Aastaga on Swedbanki aktsia kukkunud 90%.

Laenu võttis hoiuühistute valdusfirma Swedbanki aktsiate märkimiseks läinud aasta lõpus läbi viidud uusemissioonis. Folksamilt võetud laenu tagatiseks oli 45 miljonit Swedbanki aktsiat, mille väärtus oli 48 Rootsi krooni suuruselt emissioonikursilt läinud nädala lõpuks langenud 18,4 Rootsi kroonile. Kokku investeeris Sparbanksstiftelserna emissiooni 1,3 miljardit Rootsi krooni.

Kui Folksam hakkas tagatist sisse nõudma, aktiviseerusid ka teised Sparbansstiftelserna võlausaldajad ning nädalavahetusel toimus Folksami peakontoris kriisikohtumine, kirjutas täna Rootsi majandusleht Dagens Industri. Kohtumise järel sündis ühtlasi otsus mitte maksta aktsionäridele 2008. aasta eest dividende, millest pank täna ametlikult teada andis.

Folksami osalus Swedbankis kasvab nüüd ligi 15%le, millega kindlustusfirmast saab panga suurim aktsionär.

Jan Lidénilt Swedbanki juhtimise üle võtnud Mikael Wolf kommenteeris DI-le, et on „hea, kui pangal on stabiilne ja tugev omanik“.

Nii nagu Folksam laenas Sparbanksstiftelsernale raha ka Svensk Exportkredit, mis nüüd samuti võla tagatiseks panditud Swedbanki aktsiad välja nõudis. Sellega saab Rootsi riik pangas 3,3%se osaluse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. September 2009, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing