Alta Foods: mitu võimalust endise Kalevi vastu

30. märts 2009, 16:33

Alta Capital Partnersi jurist Anton Sigal
ütles, et Alta Foodsil on kaalumisel mitu võimalust, kuidas ASilt Luterma
(endise nimega AS Kalev) praeguseks lõpetatud tütarettevõtete ostu-müügilepingu
raames tehtud ettemaks tagasi saada. Nõude suurus on 94 mln krooni.

„Mõtleme seda asja, sest tegelikult on seadus vahepeal muutunud. Kui enne 1. jaanuari oli võimalik tagatist küsida suvalises suuruses, siis alates 1. jaanuarist on see maksimum suurus 500 000 krooni, mis on kümme korda väiksem, kui kehtiv kohtuotsus,“ kommenteeris Sigal, mida nad kavatsevad nüüd ette võtta, pärast seda, kui Harju maakohus vabastas blokeeritud Kalev Chocolate Factory aktsiad ja tühistas sellega ka Alta Foodsi hagi tagamise. „Meil on mitu võimalust ja otsustame, mida me täpselt kasutame.“

„Ei, seal on ikka muud põhjused. Kui praegu on maksimaalne tagatisnõue kümme korda väiksem, siis pole mõtet maksta rohkem, kui on võimalik maksta vähem. Me kaalume, kas esitame uuesti hagi tagamise avalduse või siis mitte. See otsus on vastuvõtmisel,“ vastas Sigal küsimusele, mis oli see põhjus, miks Alta Foods ei maksnud 5 mln krooni kahjude katteks, nagu kohus nõudis, kas pigem ei olnud raha või oli mõni muu põhjus.

Vastuseks küsimusele, kas vastab tõele, et Alta Foods esitas hagi Luterma majandustegevuse takistamiseks, ütles Sigal, et absoluutselt ei vasta, sest majandustegevus jätkus täpselt samamoodi nagu varem. „Aktsiate arestimine ei mõjuta igapäevast majandustegevust, sest šokolaadi ja piima saab toota,“ olid Sigali sõnad.

"Minu jaoks on see uudis," ütles Sigal selle peale, et Luterma kavatseb esitada kahjunõude Alta Foodsi vastu pärast seda, kus kõik Alta Foodsi taotlusel tehtud hagi tagamised on tühistatud. Kui Luterma esitab selle, siis lubas Sigal, et nad tutvuvad sellega ja annavad mingi seisukoha.

Sigali sõnul on hagi praegu menetluses Stockholmi Arbitraažiinstituudis, kes võtab otsuse vastu hiljemalt augustikuus.

„Me oleme suhteliselt kindlad,“ uskus jurist, et kohus rahuldab Alta Foodsi 94 mln kroonise nõude Luterma vastu. „See, et oleme kindlad, on kohtumenetluse puhul palju öeldud, aga me usume, et meil on suhteliselt tugev kaasus.“

Sigal selgitas, et kohtumenetlus on siiani olnud kirjalik, kus pooled väljendavad oma seisukohti. „Hiljem toimub kas üks või mitu kohtuistungit, mille käigus asi otsustatakse lõplikult,“ märkis Sigal. Istungite toimumise koht on Tallinnas, sest enamus osapooli on Tallinnast, lisas ta.

Selle aasta 5. märtsil jõustus Riigikohtu otsusega Harju maakohtu 9. detsembri kohtumäärus, mille alusel seati Eesti väärtpaberite keskregistrisse Alta Foodsi väidetava nõude tagamiseks Lutermale kuuluvatele 15 protsendile Kalev Chocolate Factory aktsiatele käsutamise keelumärge.

Keelumärke tegemise eelduseks oli, et Alta Foods tasub kohtudeposiiti 5 miljonit krooni kahjude katteks, mida aktsiate blokeerimine võib tekitada ASile Luterma. Alta Foods ettenähtud summat kohtu määratud tähtajaks kohtudeposiiti ei maksnud ning seetõttu tühistas maakohus ka hagi tagamise, teatas Luterma täna börsile.

Alta Foodsi nõue põhines Kaleviga (endine Luterma) eelmisel aastal sõlmitud aktsiate müügilepingul, mis lubas Alta Foodsi sõnul lepingust ühepoolselt taganeda seoses olukorra järsu ja radikaalse halvenemisega finantsturgudel. Nimetatud alusel taganemise korral ei näinud müügileping ette kahju hüvitamise või leppetrahvi tasumise kohustust taganevale poolele, kuna taganemise põhjuseks olid objektiivsed arengud globaalsetel turgudel, on põhjendanud Alta Foods.

Pärast müügilepingu lõppemist mullu kevadel jätkasid pooled läbirääkimisi praeguseks juba pooleteise aasta eest kokku lepitud tehingu restruktureerimiseks. Alta Foods on öelnud, et tegi koostöös oma finantseerimispartneritega Kalevile (endisele Lutermale) uue ostupakkumise, kuid pooled jäid oma parimatest jõupingutustest hoolimata eriarvamustele müüdavate ettevõtete väärtuse osas. Seoses läbirääkimiste lõppemisega on Alta Foods enda sõnul sunnitud Kalevile (endisele Lutermale) tasutud ettemaksu tagasi nõudma.

Alta Capital Partners gruppi kuuluv AS Alta Foods esitas läinud aasta novembri lõpus Stockholmi Arbitraažiinstituudile arbitraažitaotluse Alta Foodsi poolt ASi Kalev vastu esitatava hagi lahendamiseks.

Taotlusega nõutakse läinud aasta kevadel tasutud kuue miljoni euro (94 mln kr) suuruse ettemaksu tagastamist intressi ja viivisega, kinnitas toona Alta Capitali õigusosakonna juhataja Anton Sigal.

Üheaegselt arbitraažitaotluse esitamisega taotles Alta Foods Harju maakohtult Kalevile (endisele Lutermale) kuuluva vara arestimist Kalevi vastu esitatava hagi tagamiseks.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. March 2009, 18:28
Otsi:

Ava täpsem otsing