Tallinna Vee väikeaktsionärid viskusid võitlusse

07. mai 2009, 17:35

Paljud tallinlased pole rahul sellega, et
vee- ja kanalisatsioonimonopol AS Tallinna Vesi tõstab pidevalt tariife ja võtab
ettevõttest hiigelsuuri dividende. Väikeaktsionärid asutasid klubi, et firma
juhtkonna otsuseid mõjutada.

Tallinna linnavõimud pole suutnud vee ja kanalisatsiooniteenuste hinnatõusu peatada. Lisaks lubab Tallinna linnavalitsus ettevõttest igal aastal sadade miljonite kroonide ulatuses tallinlaste kogutud raha dividendidena välja võtta.

Väikeaktsionäride klubi kutsub tallinlasi Tallinna Vee aktsiaid ostma, kõige parem, kui enne 9. maid, siis saavad nad õiguse osaleda Tallina Vee aktsionäride üldkoosolekul, mis toimub 19. mail. "Oma tegevust alustame aktsionäride koosolekul ja püüame seal oma ettepanekutele toetust leida," rääkis klubi asutaja Aleksandr Grafov.

Delovõje Vedomosti küsimustele vastas Aleksandr Grafov järgmiselt.

Milliseid Tallinna Vee konkreetseid otsuseid tahaksite te mõjutada?

Plaanime mõjutada otsuseid, mis on seotud veehinna, veetrassi uuendamise ja laiendamisega. Soovime, et ettevõtte varasid kasutatakse maksimaalselt ja jätkusuutlikult kvaliteetse teenuste pakkumiseks.

Soovite, et Tallinna Vesi tegutseks kui sotsiaalselt vastutustundlik ettevõte. Mida te Tallinna Veele praegu ette heidate?

Leiame, et AS Tallinna Vesi on tõstnud viimaste aastate jooksul liialt järsult veehinda pealinnas ning pole panustanud piisavalt veevõrgustiku uuendamisesse. AS Tallinna Vesi on näidanud oma tegevusega, et nad ei hooli linnast ja selle kodanikest, kus nad igapäevaselt tegutsevad.

Kui reaalsed on teie hinnangul väikeaktsionäride võimalused mõju avaldamiseks koosolekul vastu võetavatele otsustele, kui enamus hääli kuulub suuraktsionäridele?

Anname endale aru, et väikeaktsionärid ei saa suunata AS Tallinna Vee juhtkonna tegevust. Usume aga, et läbi linnakodanike huvide koondamise saame mõjutada ettevõtet tegema linnakodanikele soodsaid otsuseid, näiteks langetama vee hinda, tegema investeeringuid veevõrgustiku uuendamisse.

Kutsute aktsiaid ostma. Kas siin pole mitte huvide konflikti ohtu: linnaelanikuna soovib inimene vee hinna alandamist, aktsionärina tahab ta aga dividendide tõstmist?

Aktsionäride klubi toetab sotsiaalselt vastutustundlikku ettevõtlust – peame loomulikuks, et Tallinna Vee eesmärk on kasumit teenida, kuid see ei tohi olla liiast ning teenuse kvaliteedi ja selle arendamise arvelt.

Miks valisite just klubilise organisatsioonivormi?

Klubi on kõige lihtsam tegutsemise vorm, mis ei nõua eraldi registreerimist.

Millega hakkab klubi tegelema pärast aktsionäride koosoleku toimumist? Mis andis teile initsiatiivi võtmiseks tõuke?

Tallinna Linnavalitsus pole suutnud iga aasta tõusvat vee hinna tõusu pidurdada. Leiame, et on ebaõiglane tõsta vee hinda ning lasta samal ajal ettevõttel dividendidena sadu miljoneid kroone välja võtta. Linnakodanikena leiame, et kui keegi teine meie õigusi ei kaitse, tuleb seda ise teha.

Kas olete eraklik aktivist või on teil mõttekaaslasi?

Hetkel on klubis 5 liiget, aga ootame seda kasvavat 20ni.

Kas teie välja mõeldud klubi on midagi uut või on kuskil juba sarnane kogemus olemas, Eestis või välismaal?

Sarnastest klubidest välismaal me teadlikud ei ole.

Eestis on väikeaktsionäride liit. Kas teete sellega koostööd?

Kindlasti plaanime nendega ühendust võtta ning oma vaateid tutvustada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. May 2009, 10:24
Otsi:

Ava täpsem otsing