Moody’s: Lätis ei ole praegu valuutakriisi ohtu

19. oktoober 2009, 15:26

Tänu ülejäägis jooksevkontole ja Euroopa
Komisjoni finantsabile ei ole Läti riigis praegu järsu valuuta- ega pangakriisi
ohtu, märgib reitinguagentuuri Moody’s asepresident Kenneth Orchard täna
avaldatud hinnangus.

See, et Läti on suutnud tasakaalustada „massiivse“ jooksevkonto defitsiidi, muudab devalveerimise vähetõenäoliseks, ütles Orchard, lisades, et napp likviidsus ning pankade soovimatus spekulantidele raha laenata, muudab lati ründamise vähe atraktiivseks. Lisaks on EL näidanud üles valmisolekut osutada Lätile erakorralist finantsabi, mis loob puhvri devalveerimise vastu, vahendab agentuur Bloomberg Orchardi hinnangut.

Teises kvartalis kahanes Läti SKP 18,7%. Jooksevkonto ülejääk kasvas rekordilisele 14,2%le SKPst võrreldes 27,1%se defitsiidiga 2006. aasta neljandas kvartalis.

Läti valitsuse kokkulepe tuleva aasta eelarve üle, mis tagab rahvusvaheliste laenuandjate abi jätkumise, vastab eeldustele, mis on aluseks Läti praegusele reitingule Baa3, teatas Moody’s. See on madalaim investeerimisjärgu reiting. Agentuurid S P ning Fitch on Läti reitingu juba spekulatiivseks alandanud.

Moody’s eeldab, et Läti valitsus jätkab kreeditoridega kokku lepitud majanduse stabiliseerimise kava elluviimist, kuid et järgmisel aastal on valimised, saab see protsess olema väga „lärmakas“.

Moody’se põhisstsenaariumi järgi taastub Lätis majanduskasv 2011. aastal. Riigi võlakoorem kasvab 60%le SKPst aastateks 2011-2012.

Kui majanduskasv ei taastu ja eelarvedistsipliin käest läheb, võib võlakoorem paisuda juba 80%le SKPst. Sellise juhul ei saa devalveerimist välistada, ehkki see toimuks alles mitme aasta pärast, ütles Orchard.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2009, 10:14
Otsi:

Ava täpsem otsing