Koit Brinkmann • 25. november 2009 kell 21:00

Ärimeestel ja linnapeal pistisekahtlus

Lisaks teedehooldusfirma N&V suuromanikule sai sama kriminaalasja kaela ka 10 miljoni kroonise aastakäibega ehitusfirma Sikford OÜ omanik Rinat Hamidullin, kes ehitas koos Ossipenkoga Kohtla-Järve linnapeale tasuta maja. Meer Jevgeni Solovjovi enda suhtes alustati aga kriminaalasja korduvas pistise võtmises.

Juhtivprokurör Dilaila Nahkur-Tammiksaar kommenteeris eile Viru ringkonnaprokuratuuri saalis, et teisipäeval toimus kaitsepolitsei operatsioon, mille jooksul otsiti läbi kokku kakskümmend kontorit, ettevõtet ja kodu. Kriminaalasjas on praeguseks 20 tunnistajat. Erinevatest paikadest konfiskeeriti ligikaudu 20 arvutit, mistõttu ei ole välistatud, et kriminaalasi veelgi laieneb.

"Uurimise all on kokku neli hanget. Neist viimane sõlmiti alles paari kuu eest, mil Ossipenko firma N&V võitis 229 miljoni krooni eest Kohtla-Järve linna korraldatud nelja aasta pikkuse teede- ja haljasalade hoolduse hanke. Prokuratuur kahtlustab, et riigihanke võitja lepiti kokku juba enne seda, kui hanke tingimused üldse kokku kirjutati ning riigihangete registris avaldati," selgitas Nahkur-Tammiksaar.

Ossipenko keeldus eile igasugustest kommentaaridest.

Keskkriminaalpolitsei endise abidirektori Koit Pikaro sõnul jõudis Nikolai Ossipenko Kohtla-Järvele miilitsaajal.

"Tuli kuskilt Karpaatiast. Kogu tema varandus olevat mahtunud kahte kilekotti. Töö ega millegi muuga silma ei paistnud," meenutas Pikaro, kelle sõnul tõusis Ossipenko aja jooksul Ida politseiosakonnas mingiks komissariks.

"Ossipenkol võis olla käpp sees ka kapos. Sellest asjast ei tule niikuinii midagi välja. Ta maksab kõik kinni. Ma ei arva, et Ossipenko eriti politseitööd tunneks. Ta tunneb varastamise ja mahhineerimise tööd 16 korda paremini kui politseitööd. Aga tal on raha, ja see on peamine. Olles eluaeg olnud korrumpeerunud, teatakse seda süsteemi üdini. Nii võibki Ossipenko seegi kord väga kergelt pääseda. Võib-olla isegi süüdistuseni jõutakse, aga arvestades Ida-Viru kohtupraktikat, siis Nikolai Ossipenko seal kohtus süüdi ei jää," on Pikaro veendunud.

Miks Ida-Virumaaga seoses tihtipeale korruptsioonist räägitakse? "Küsimus on rahas. Kui ei saa rahaga, siis saab suure rahaga. Isegi allilmategelased on tunnistanud, et Ossipenkoga nad võidelda ei taha või ei suuda," märkis Pikaro.

Keskerakonna aseesimehe, endise siseministri ja politseipeadirektori Ain Seppiku sõnul on tavaline, et sellises ametis inimeste vastu tuntakse aeg-ajalt ikka huvi. "Aga meil on ju demokraatlik õigusriik ja meil kehtib süütuse presumptsioon, nii et… Nagu ütles prokurör Dilaila Nahkur: "Uurimine on alles alguses!" Kinnipidamine ei tähenda mitte midagi."

Ida-Virumaa hangetel koos Ossipenkoga konkureerinud Tänavapuhastuse ASi juhataja Vello Kinki sõnul ei ole neil aastate jooksul kordagi õnnestunud Ida-Virumaal ühtki hanget võita. "Paar aastat tagasi võtsime ka Narva hanke välja, aga me ei osalenud ka seal. Sealgi olid kummalised tingimused. Üle Eesti peaks kehtima ühtne teeseadus, aga paraku kohalikud omavalitsused kohandavad neid tingimusi endale soodsas suunas," arutles tänavapuhastaja.

Kohtla-Järve linnavalitsuse töötajate sõnul on linnapea Solovjov meeldiv inimene ning tema kinnipidamine tuli neile täieliku šokina.

Eile Solovjovi ülesandeid täitnud abilinnapea Ljudmilla Jantšenko oli murest murtud. "Me oleme kõik šokis, see on nii ootamatu meie jaoks. Eelarve kinnitamine ja aasta lõpetamine on ees. Loodan, et ta tuleb ülehomme tööle," ei soovinud ta pikka juttu teha.

Solovjovi kabinetis lebasid laua peal SAABi võtmed ning kaitsepolitsei läbiotsimisprotokoll.

Linnavalitsuse seitsmekorruselises tumehallis majas olid ka inimeste näod sama hallid ja mornid. Üks sekretäridest oli pealelõunal silmanähtavalt närvis ning häiritud ajakirjanike viibimisest majas. Kuid linnapea kohta jagus kõigil vaid kiitvaid sõnu. Teda nimetati meeldivaks inimeseks, kes ei pea ennast uhkeks ja leiab igaühe jaoks aega murede ärakuulamiseks.

Viru ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Dilaila Nahkur-Tammiksaar rääkis, et Solovjov käitus kinnipidamisel rahulikult. Küll keeldus linnapea igasugustest ütlustest.

Solovjovi kodust leiti läbiotsimisel 300 000 krooni sularaha. Prokuratuuri kahtlustuste järgi ehitasid linnapeale tasuta maja need firmad, kellega lepiti kokku Kohtla-Järve linnahangete võidud.

Tegemist on Ahtme tee äärde jääva, mitte eriti luksusliku, aga räämas majade vahel silma torkava elamuga. Seal piirkonnas tüüpilisele kaevurielamule on hiljuti tehtud täisremont. Ka maja juurde viivat teed on värskelt asfaldiga lapitud.

Kui palju majaremont maksma võis minna, ei osanud prokurör eile veel öelda. Linnapea on jälgima hakkamisest saadik võtnud enda kontolt vaid 8000 krooni, mistõttu tekkis õigustatud küsimus, millest ta elas või maja ehitas.

Kahtlustuste järgi finantseerisid samad firmad ka ühe Kohtla-Järve linnavalitsuse riigihangetega tegeleva ametniku korteriremonti.

Hetkel kuum