Maksu- ja tolliamet tegi eelmisel nädalal maksudest kõrvalehoidmise kahtlusega läbiotsimisi mitmes kalafirmas, teiste hulgas ka Pärnu kalatootjas ASis Japs.
Lääne ringkonnaprokuratuuri prokuröri abi Kaido Tuulemäe sõnul on tegemist maksupettuse kriminaalasjaga, mis puudutab ka ASi Japs. Kahtlustuse järgi on hoitud kõrvale maksude maksmisest suures ulatuses. Lisaks on kahtlus dokumendi võltsimises ja võltsitud dokumentide kasutamise.
"Kahtluse järgi on võltsitud kala esmakokkuostukviitungeid, mis näitavad kala esmast päritolu," selgitas Tuulemäe.
Maksu- ja tolliameti uurijad ei piirdunud läbiotsimistel ainult Pärnu firmadega, puistamisi toimus ka mujal Eestis. Kinni peeti vähemalt kolm isikut, kellest üks jäeti ka vahi alla.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Küsimus kokkuostus
Äripäevale on öeldud, et kinnipeetute hulgas on kala kokkuostjaid, kes toovad Peipsilt kala Pärnusse.
Samuti peeti väidetavalt kinni ka Japsi kalakokkuostuga tegelev töötaja.
Eelmisel nädalal tööasjus Venemaal viibinud Japsi juhataja ja üks omanikest Arved Soovik jäi ettevõttes toimunud läbiotsimisest rääkides kidakeelseks ning soovitas küsimustega pöörduda maksuameti poole.
"Japsil on raudselt kõik asjad korras," oli ASi Pärnu Laht juhataja Ott Sool kindel. Kakskümmend aastat tegutsenud ettevõttel ei ole mõtet selliste afääridega tegeleda, sellega tegelevad need, kelle jaoks see on põhisissetulek, viitas Sool vahendusele keskendunud kalakokkuostjatele.
Sool süüdistab vahendajaid
Soola sõnul oli ka neil suur kalatööstus, aga nad lõpetasid töö 2,5 aastat tagasi ära, sest ei saanud enam kala kätte. "Kogu äri on läinud vahendajate kätte. Aga me ei saa neilt osta, kui teame, et kala on must ehk dokumendid on fabritseeritud," rääkis Sool.
Tema sõnul hakkab kogu asi sellest peale, et kalur ei taha kala ametlikult müüa ja kui vähegi on võimalik, näidatakse väiksemat hinda või müüakse mustalt. Seejärel pestakse kala vahendajate masinavärgis puhtaks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Ja milles siis kalatööstust süüdistatakse? Vahendajad võltsivad dokumente," lisas Sool.
"Loodan, et kriminaaluurimine toob sellesse sektorisse selgust," oli prokuröri abi Tuulemäe optimistlik.
karistus
Prokuratuuri kinnitusel on kahtlustus esitatud karistusseadustiku paragrhavi 389 1 järgi.
Paragrahv 389 1. Maksude maksmisest kõrvalehoidumine suures ulatusesSelle eest karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.Kui summad ületavad 5 miljonit krooni, võib karistuseks olla kuni viieaastane vangistus.Juriidilist isikisikut karistatakse rahalise karistusega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!