Sirje Rank • 19. mai 2010 kell 8:51

Merkel tahab euro kaitseks rangemaid reegleid

Saksamaa kantsler Angela Merkel esitles täna Saksamaa ettepanekuid „destruktiivsete“ finantsturgude ohjamiseks, taotledes muuhulgas katteta lühikeseks müügi keelu laiendamist ka teistesse Euroopa riikidesse.

Avades Saksamaa parlamendis debatti Saksamaa osaluse üle euro toetuseks kokku pandud 750 miljardi euro suuruses abipaketis, ütles Merkel, et kiirem eelarvepuudujääkide vähendamine, reegleid rikkuvate riikide karmim karistamine ning euroala riikide nn kontrollitud pankroti võimalus on ettepanekute seas, mis Saksmaa oma partneritele sel reedel lauale paneb, vahendas agentuur Bloomberg.

„Reeglite ja piirangute puudumine võib finantsturud panna lähtuma vaid destruktiivsest kasumijahist ning tekitada eksistentsiaalse ohu Euroopa ja isegi kogu maailma finantssüsteemi stabiilsusele,“ ütles Merkel. „Turg üksi neid hälbeid ei korrigeeri.“

Merkeli koalitsioon püüab saada laiemat toetust turgude karmimale reguleerimisele – vastuseis riigis Kreeka abistamisele ning osalemisele euro toetuseks kokku pandud abipaketis on väga suur. Saksamaa keelustas tänasest katteta lühikeseks müügi ning kehtestas veel rea piiranguid spekulatiivsetele tehingutele, et finantsturge rahustada. Turud on aga reageerinud uue langusega, tundes muret reeglite karmistumise pärast.

Euro odavnes täna USA dollari suhtes 1,2144 dollari tasemele.

Merkel ütles, et Saksamaa jätkab lobitööd finantsurgude maksustamiseks ning reitinguagentuuride allutamiseks Euroopa järelevalve alla.

Merkeli sõnul on Saksamaa valmis ka üksi tegutsema – nii nagu näitas tänane lühikeseks müügi keeld. „Kõik see jääb jõusse kuni Euroopa tasandil on leitud muu lahendus,“ ütles Merkel.

Euro on ohus ning Euroopa silmitsi suurimate ohtudega Euroopa Liidu asutamisest. Kui liidrid ei suuda adekvaatselt reageerida, võivad tagajärjed olla ettenägematud, hoiatas Merkel.

Hetkel kuum