Silvia Viidik • 19. mai 2010 kell 7:03

Saksamaa piirab spekuleerimist

Saksamaa keelustas mõned turgude langusele panustavad võtted, et kõrvale tõrjuda turuspekuleerimist, mis võib tuua suuremaid hinnakõikumisi ja ohustab seetõttu finantssüsteemi stabiilsust.

Eile õhtul otsustatud piirang algas keskööst ning kestab järgmise aasta 31. märtsini, vahendab Wall Street Journal.

Keeld hõlmab teatud finantsettevõtete aktsiate katmata lühikeseks müüki (investor võib sellise tehingu korral müüa väärtpabereid enne nende laenamist). See on juba keelustatud USAs ja mitmetes teistes riikides. Saksamaal kehtis selline keeld 2008. aastast kuni selle aasta jaanuarini.

Nendeks finantsettevõteteks on Aarel Bank, Allianz, Commerzbank, Deutsche Bank, Deutsche Börse, Deutsche Postbank, Hannover Re, MLP, Munich Re ja Generali Deutschland Holding. Viimane on Itaalia kindlustaja Assicurazioni Generali üksus Saksamaal.

Saksamaa keelustab samuti CDSide ostu välismaistele riiklikele võlakirjadele, juhul kui investorile ei kuulu samaaegselt ka selle riigi valitsuse võlakirjad.

Kogu sellel keelustamisel ei pruugi siiski väga suurt mõju turgude liikumisele olla, sest suurem osa keelustatud tehinguliikidest tehakse Euroopa pinnal hoopis Londonis ehk väljaspool Saksamaa mõjupiirkonda.

Just seetõttu tahab Saksamaa, et ka Suurbritannia liituks katmata lühikeseks müügi keeluga, märkis Merkeli demokraatide erakonnad finantsesinduse pressiesindaja Hans Michelbach uudisteagentuurile. "Oleme ühenduses Euroopa Liidu partneritega, aga peame saama pardale ka Suurbritannia, et keeld annaks efekti," sõnas Michelbach.

Hetkel kuum