Sirje Rank • 7. juuli 2010 kell 12:00

Danske – sideteenuste turg Eestis tõrgub?

Eesti juunikuu oodatust suuremat inflatsiooninumbrit kommenteerides imestab Danske Bank, mis toimub Eesti mobiilside teenuste turul, et sealt nii tugev hinnatõusu surve tuleb.

Kui me varem arvasime, et peamine risk tuleb välisturgudelt, siis nüüd on selge, et üllatusi võib tulla ka siseturult. Näib, et värske šokk sideteenuste hindadest oli tingitud peamiselt turu ebaefektiivsest toimimisest ning vähesest konkurentsist selles valdkonnas, ehkki ametlik põhjendus oli sooduspakkumiste lõppemine, kirjutas Danske Marketsi Balti riikide piirkonna vanemökonomist Violeta Klyviene tänases kommentaaris.

Sisenõudluse vähenemisest hoolimata oli inflatsioon Eestis juunikuus ootamatult kõrge, aasta baasil 3,5%. Panga enda prognoos oli 3,3%.

Ehkki hinnatõus oli oodatud, oli üllatuseks hinnatõusu põhjus, märkis Klyviene. Pank oli oodanud, et peamiselt veavad hinnatõusu toidukaubad ja kütus, kuid need hinnad hoopis langesid eelmise kuuga võrreldes. Hinnatõusus oli oluline roll hoopis mobiilsideteenuste kallinemisel - eelnenud kuuga võrreldes 8,8%.

Praegune hinnadünaamika kujutab inflatsioonitempole Eestis täiendavat ohtu. Tarbijahindade tõus võib ohustada majanduse toibumist. Risk kasvab, et Eesti ei suuda täita Maastrichti inflatsioonikriteeriumi. See ei tähenda, et Euroopa Komisjon hakkaks muutma oma otsust Eesti sobivuse kohta euroala liikmeks, küll aga kinnitab see Euroopa Keskpanga kahtlusi, et Eesti inflatsioonikriteeriumi täitmisega toime ei tule, kirjutas Klyviene.

Pank tõstis Eesti tänavus inflatsiooniprognoosi 2,6%-le.

Hetkel kuum