Indrek Kald • 8. september 2010 kell 10:17

Sylvesteri protsessi miljonid moonutavad Kuressaare eelarvet

Maksuametilt kohtus kümneid miljoneid kroone intresse teeninud endine metsafirma Sylvester aktsionär Kaido Jõeleht deklareeris need mulluse tuluna. Tulumaksu tasumise ta aga vaidlustas, mistõttu võib Kuressaare eelarve miljoneist ilma jääda.

Mullu juunis otsustas riigikohus, et riik peab 34 ASi Sylvester kunagisele osanikule tagasi maksma kokku 386 miljonit krooni tulumaksu, 181 miljonit intresse ja lisaks mitu miljonit kohtukulusid.

Riigi poolt makstud intressidest suur osa – kümned miljonid kroonid – läks aktsionärile, kes on Kuressaare maksumaksjate hingekirjas ja kes need ka oma mulluste tuludena deklareeris, kirjutas Meie Maa. Samas on ta tulumaksu tasumise kohtus vaidlustanud, mistõttu linnaeelarve võib lisamiljonitest ilma jääda.

Kuressaare linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis ütles Meie Maale, et linn on teadlik eelarve juulikuise mitmemiljonilise ülelaekumise põhjustest ja käimasolevast maksuvaidlusest ega pea vaidluse all olevat summat enne enda omaks, kui olukord saab lahenduse.

Sylvesteri suurimad osanikud olid Mati Polli, Peeter Mänd, Urmas Nimmerfeldt ja Kaido Jõeleht. 2002. aastal müüsid Sylvesteri omanikud ettevõtte kahe miljardi krooni eest Soome-Rootsi firmale Stora Enso Timber.

2009. aasta sügisel toonasest Äripäeva Rikaste TOPist saarlasi ja Saaremaaga seotud inimesi välja noppinud Meie Maa nimetas eeltoodud nelikust Kaido Jõelehte rikkaimaks saarlaseks. Tema vara suuruseks hindas Äripäev mullu 620 miljonit krooni, millega ta oli TOPis 36. kohal. Aasta varem oli Jõeleht 1,3 miljardiga edetabelis 22. positsioonil.

Tuludeklaratsioonide andmete järgi teenis mullu Saare maakonnas üle miljoni krooni kolmteist maksumaksjat, neist suurima tulu saaja näitas sissetulekuks 36,5 miljonit krooni.

Hetkel kuum