Violetta Riidas • 14 detsember 2010

Magnumi hiigelleping Soomes ähvardab katkeda

Paar nädalat tagasi teatas Eesti kapitalil põhinev ravimite hulgimüüja Magnum, et nad sõlmisid maailma ühe suurema ravimitootjaga GlaxoSmithKline (GSK) Soomes distributsioonilepingu.

Vahetult pärast GSK ja Magnumi ühiskirja apteekidele väljendas osa apteeke väga aktiivselt oma pahameelt. Magnumi juhatuse esimehe Leon Jankelevitshi sõnul oli tegemist selge vähemusega 800 Soomes tegutsevast apteegist, kirjutas Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised.

"Nad võtsid GSKga ühendust nii telefoni teel kui ka kirjalikult ning ähvardasid, et kui GSK tõepoolest hakkab oma tooteid alates uuest aastast Magnum Medical Finlandi kaudu turustama, siis apteekidele on see selgelt väga ebameeldiv uudis ja nad hakkavad GSK toodete sisseostu oluliselt piirama. Sisuliselt olid seal boikotiähvardused, mis tegelikult on üheselt Soome seaduste vastased," rääkis Jankelevitsh.

GSK allus apteekide survele ning andis teada, et taganeb lepingust. Teade oli Magnumile üllatus, kuna veel 3. detsembril oli GSK Soome tegevjuht tundnud Mediuutiste veergudel heameelt lepingu üle ning teatanud, et nad saavad sellega paremad tingimused. "Selles mõttes oli see uudis meile täiesti ootamatu ja arusaamatu, kuna leping on sõlmitud ja GSK väljumine on sellisel põhjusel alusetu," väljendas Jankelevitsh oma hämmingut.

Kuna leping on konfidentsiaalne, siis ei hakanud ta täpsustama, millistele punktidele GSM just toetub, kuid ta kinnitab, et lepingut lugedes ei näe ta võimalust, et GSK saaks lepingust väljuda.

"See tähendab, et Magnum lähtub praegu sellest, et see leping kehtib," ütles Jankelevitsh. Ta lisas, et nad on lõpetamas kõiki ettevalmistustöid ja valmis jaanuaris GSK tooteid apteekidesse ja haiglatesse tarnima. Samuti on vajalik personal juba juurde palgatud.

Jankelevitshi sõnul on apteekide ähvarduste vastu huvi tundnud ka Soome ravimiamet. "Meil on olnud Soome ravimiametiga ka kohtumine. Ma arvan, et nende peamine ülesanne on tagada, et apteegid käsitleksid kõiki hulgimüüjaid võrdselt, ning apteekide selline seadusevastane diskrimineerimine või boikoteerimine oleks kindlasti taunitud," ütles Jankelevitsh.

Kogu probleem seisneb tema sõnul Soome hulgimüügituru omapäras, kus apteegile tuleb ravimeid müüa täpselt sama hinnaga, millega need on tootjalt ostetud ehk juurdehindlust rakendada ei saa.

Hulgimüüjale maksab teenuse eest tootja ise, aga see tasu ei kata ravimite apteeki transportimise kulusid. Kui tekib uus hulgimüüja ning tuleb hakata sagedamini ja rohkem tellima, peab mõnevõrra rohkem ka transpordi eest maksma.

Tagasilöök ei sunni siiski Magnumit Soomes otsi koomale tõmbama. "Magnum jätkab Soomes päris kindlasti ja nende nädalate jooksul, kui me oleme rohkem Soomes pildil olnud, on meie poole pöördunud ka mõned uued tootjad, kes on meie teenustest huvitatud," sõnas Jankelevitsh.

Soome GSK ja tema praegune hulgimüüja Tamro teatasid 8. detsembril, et nende koostöö jätkub ka järgmisel aastal.

Tamro tegevdirektor Juha Koponen ütles, et küsimus ei olnud rahas, vaid teenusepaketis. Ta on kindel, et GSK siiski ei lähe Magnumile.

Magnum Medical Finlandi tegevdirektori Lauri Varandi sõnul on aga uus leping kehtiv ja ettevalmistused selle rakendamiseks jätkuvad, kirjutas Soome majandusleht Talouselämä. Kui GSK ravimid liiguksid Tamrolt edasi Magnumile, oleks see radikaalne muudatus Soome turul.

Osapooled on juhtunust rääkides kidakeelsed. Ilmselt oli GSK tõepoolest endale uut partnerit otsimas, kuid ehmus apteekrite reaktsiooni peale. Kuigi leping Magnumiga oli juba valmis, alustas GSK siiski uusi läbirääkimisi Tamroga, kirjutas Soome majandusleht.

Hetkel kuum