Katariina Krjutškova • 27. veebruar 2011 kell 14:25

Rait Maruste: Eesti areng on märkimisväärne

Tunnustatud õigusteadlase Rait Maruste sõnul ei peaks riik tegelema ümberjagamisega, vaid väärtuse juurde loomisega, sest vabalt hingav ühiskond areneb ise, rääkis õigusteadlane Rait Murruste täna Blu Hotel Olümpias toimunud Liberalismi akadeemia isiku- ja majandusvabaduste teemalisel seminaril.  

„Eesti on tänaseks jõudnud kõrgelt arenenud riikide hulka maailmas, majandusvabaduselt oleme juba Euroopa esimese viie hulgas. Sellest kõigest ei osanud ma 20-30 aastat tagasi isegi mitte unistada,“ rääkis tunnustatud õigusteadlane, Euroopa Inimõiguste Kohtu endine kohtunik Rait Maruste täna Liberalismi akadeemia isiku- ja majandusvabaduste teemalisel seminaril Tallinnas.

„Valitsuse ülesanne on tagada võrdne vabadus kõigile riigi kodanikele – see tähendab vajadust hoida ühiskond koos, sidus ning vältida vastandumist, pingeid ja destruktiivseid konflikte. Vabadus on küll meie põhiseaduses kirjas, aga seda võiks rohkem rõhutada, kui arutame oma igapäevaasju. Eesti põhiseadusest ei leia näiteks ühtegi viidet Euroopa Liidu põhiõiguste harta suhtes, seega tasuks kaaluda selle sisse viimist,“ lausus Maruste.

Maruste märkis, et võimu kontrollivad Eestis kodanikud, mitte keegi muu. „Ühiskond, kus on kõva kord, mandub ja viib ühiskonna taandarengusse – ilmekateks näideteks on Nõukogude Liit ja praegu mitmed Aafrika riigid.“

„Kõik, mis on piiratud, peab olema seaduses kirjas. Inimesel peab olema võimalus ennast kaitsta  ja oma õiguste eest seista. Euroopa Inimõiguste kohtus on ootel 140 000 menetlust ehk sisse tuleb rohkem kaasusi kui välja suudetakse anda lahendeid. See süsteem vajab reformimist,“ ütles Maruste.

Hetkel kuum