Birjo Must • 24. märts 2011 kell 13:55

Taliga: sotsiaalmaksu lagi kõrgepalgalisi töökohti ei loo

Tulumaksu alandamine ja sotsiaalmaksu lae kehtestamine ei too Eestisse ühtegi kõrgepalgalist töökohta, kommenteeris uut koalitsioonilepet ametiühingute keskliidu juhatuse esimees Harri Taliga.

„Eestisse tulevad kõrgepalgalised töökohad vaid siis, kui siin luuakse suurt lisandväärtust ja Eesti majandus pakub selleks võimalust,“ sõnas Taliga.

Samuti on Taliga seisukohal, et tulumaksu alandamine ei ole kõige parem punkt koalitsioonileppes. „Olen seda meelt, et Eesti riik vajab tulusid, mitte ei pea me nii palju mõtlema tulumaksu alandamisele, sest kulude kärpimine ei loo mingit jõukust ega lisaväärtust, “ kommenteeris Taliga ideed langetada 2015. aastast tulumaksumäär 20 protsendile.

Riigi põhiülesanne on pakkuda elanikele teenuseid ja turvatunnet ning mitte katsuda seda riiki võimalikult õhukeseks hööveldada, lisas ta.Lisaks võidavad tulumaksu määra vähendamisest Taliga arvates taas rohkem jõukamad inimesed.

Idee langetada 1. jaanuarist 2012 tulumaksusoodustuse ülempiiri 1920 euroni, Taliga hinnangul midagi suurt juurde ei anna.

Ka rahandusminister Jürgen Ligi on Taliga sõnul mitu korda välja öelnud, et tulumaksusoodustustest võidavad eelkõige jõukamad. „Selles suhtes võiks öelda, et riik seda solidaarsust veidi suurendab. See aga ei aita neid, kel on väikesed sissetulekud ja kes reaalselt seda abi vajavad,“ sõnas ta. 

Ametiühingute eelistus oleks tulumaksu osas just tõsta tulumaksuvaba miinimumi määra. See oleks kindlasti õiglasem ja solidaarsem ning siis saaksid riigilt tuge need, kes seda tõesti vajavad.

See, et sotsiaalmaksu lae kehtestamine puudutab ainult pensionikindlustuse osa ja ei puuduta ravikindlustuse osa, on Taliga meelest kahtlemata õige samm. „Ravikindlustuse jaoks oleks lae kehtestamine tähendanud haigekassa tulude langust ja see oleks oluliselt vähendanud kogu tervishoiu rahastamist,“ märkis ta.

Mis puudutab töötuskindlustusmakse langetamise lubadust, siis siin on Taliga sõnul mitu teemat. Kindlustusmakse on täna kõrge just seetõttu, et valitsus seda ise tõstis püüdes lahendada oma makromajanduslikke fiskaalprobleeme ja makromajanduslikke küsimusi, milleks ei ole töötuskindlustusmakse ette nähtud, rääkis Taliga.

Ametiühingute keskliit sooviks tema kinnitusel hoopis seda, et inimeste kindlustatus töötuse ajal paraneks.

Hetkel kuum