Riigikohus: tee remontija vastutab tekitatud kahju eest

Carri Ginter 06. aprill 2011, 00:00

Teeremondi käigus rikuti sadevete äravoolu süsteem, mis põhjustas üleujutuse naaberkinnistu maja keldris. Teeremonti tehti kohaliku omavalitsuse tellimusel.

Riigikohus otsustas, et tee remontimine on suurema ohu allikas. Seega vastutab remontija kahju tekitamise eest sõltumata oma süüst (riskivastutus). Lihtsamalt öeldes vastutab ta tekitatud kahju eest sõltumata sellest, kas tema tegevus oli ebaseaduslik või kas ta oli süüdi kahju tekitamises. Vastutuse tekkimiseks piisab sellest, et tegevusele iseloomulik kõrgendatud risk realiseerub ja selle tulemusena on teisele isikule tekkinud kahju. Niisiis kaasnevad tee remondiga alati kõrgendatud riskid.

Tee remontimisele iseloomulikuks ohuks on see, kui remondi käigus muudetakse pinnase senist olukorda (pinnase osaline asendamine teistsugusega, teekatte materjali muutmine) või muudetakse või kahjustatakse maapinnas või maapinnal olevaid ehitisi (näiteks torustike ja kaablikanalite kahjustamine, kanalisatsioonikaevude, sõidutee, kõnniteede jms asukoha ja/või kõrguse muutmine maapinna suhtes).

Selliste mõjutuste tagajärjel võivad saada kahjustatud muuhulgas naabruses olevad hooned ja nendes asuvad asjad, sh selle tõttu, et sademe- või põhjavesi hakkab tee remondist põhjustatuna tungima kas pinnase pealt või olemasolevate torustike või pinnase kaudu hoonetesse. Seni, kuni tee remontija ei ole tõendanud, et kõik tee remontimisega kaasnevad kahjulikud mõjutused olid teistele isikutele ette nähtavad ja hoolika tegutsemisega ära hoitavad, tuleb hea usu põhimõtte järgi lugeda tee remontimist kui tegevust suurema ohu allikaks. Vastutusest vabanemiseks peab tee remontija ise tõendama, et kahju põhjus oli muu kui tee remondiga kaasneva kõrgendatud riski realiseerumine.

Vastutavad nii töö tellija kui ka teostaja. Kohalikku omavalitsust ei vabasta vastutusest asjaolu, et tema ei remontinud teed ise, vaid tellis selle ehitajalt. Tegelikult vastutavad mõlemad. Niisiis võib kannatanu oma nõuetega vabal valikul pöörduda tee ehitaja, omavalitsuse või mõlema poole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing