Anne Oja • 10. aprill 2011 kell 12:00

Arst seab kahtluse alla WADA testi sõltumatuse

WADA kasvuhormooni testi aluseks oleva uuringu seitsmest autorist on neli dopingutestiga seotud firmade kaasomanikud ja üks testi levitava firma töötaja, kirjutab töötervishoiuarst Jaan Suurküla oma blogis.

Dr Suurküla hinnangul on lisaks kaks uuringu autorit üheaegselt testiga seotud firmade kaasomanikud ja WADA töötajad. Sellele avastusele toetudes väidab dr Suurküla, et kasvuhormooni test esindab sõltumatuse asemel hoopis kellegi ärihuvisid. Pealegi näeb ainus WADA testi "teaduslik" aruanne välja kui reklaammaterjal, lisab Suurküla.

Ulatuslikke kasvuhormooni uuringuid pole tehtud, seegi uuring, millel WADA test põhineb, vaatleb väikest gruppi ehk 64 inimest ning uurijatel on mängus ärihuvid. "On absurdne kasutada sellist teaduslikult kinnitamata testi dopingukontrolliks. See tähendab, et Veerpalu dopingutest on väärtusetu ega tõesta mitte midagi," lajatab Suurküla.

Tekib ka küsimus, kui usaldatav on WADA, mis kasutab oma töötajate omandis olevat testi. On kahtlus, et see test on valitud pigem ärihuvide tõttu kui sellepärast, et see on hea test. Briti dopingu-uurija Peter Sonksen on maininud, et temal on täpsem ja usaldatavam test, lisab Suurküla. Miks pole WADA testi valikul arvestanud USA juhtiva eksperdi Catlini tõsist kriitikat ega seda, et ta on soovitanud hoopis Sonkseni testi, küsib ta.

Hetkel kuum