Piret Reiljan • 22. juuli 2011 kell 15:55

Pettuses kahtlustatavad üritasid raha kantida

Ulatuslikus maksupettuses kahtlustuse saanud Hando Palmi äripartneri Kristo Ebrase abil püüti tõenäoliselt välja kantida osa skeemi keskmes olnud kütuse ja luksusautodega kaubelnud OÜ Skyluxi raha.

Praeguseks on lisaks Skyluxi ja Hando Palmi varale arestitud EPSA Investeeringud OÜ ja Kristo Ebrase vara ehk neile kuulunud sularaha ja pangakontod. Kuigi Palmi, Ebrase ja EPSA Investeeringute esindajad vaidlustasid vara arestimise, otsustas Tallinna Ringkonnakohus arestid kehtima jätta.

Kohtus arutati ringkonnaprokurör Andrei Voronini sõnul Ebrase raha tegeliku kuulumise küsimust. Nimelt oli toimunud skeem, kus Skyluxist liikus raha ülekannetena EPSA Investeeringute ja OÜ VKR Holdingsi kontodele. Viimase uus omanik pärast Ebrast – John Steel – kandis raha edasi maksevahenduse teenust pakkuvasse Tavidisse ja sai sama summa sealt hiljem sularahas kätte, et see Ebrasele üle anda. „Mõlema kinnitusel oli tegemist arveldamisega OÜ VKR Holdingsi müügi eest. Prokuratuur on aga seisukohal, et de facto oli tegemist OÜ Skylux rahaga,“ märkis prokurör Voronin. Praeguseks on VKR Holdings liikunud juba järgmise omaniku, tõenäoliselt tankisti rollis oleva lätlase Marija Zalite kätte.

Arestitud summad ulatusid Palmi puhul 2500 euro (39 000 krooni) ja Ebrase puhul 41 825 euro (654 000 krooni) sularahani ning EPSA Investeeringud OÜ puhul arvelduskontol olnud 20 593 euroni (322 000 kroonini).

Aresti all on ka OÜ Skylux arveldusarve. „Arestitud on kogu raha, mis seal oli ja kõik, mis sinna veel laekub. Hetkel ei pea prokuratuur võimalikuks avalikustada summade suurust,“ kommenteeris Voronin Skyluxi kohta. Arvestades, et Skyluxi kaudu tekitatud maksukahju suurus on praeguste kahtlustuste järgi 1,75 miljonit eurot (üle 27 miljoni krooni), mis tekitati pelgalt kolme kuuga veebruarist aprillini, võib arvata, et Skyluxi kontodelt õnnestus arestida rohkem raha kui eelnimetatud arestitud summad. Samas on Äripäevale vihjatud, et pärast seda, kui kahtlustatavad Palm ja tema partner Skyluxis Janek Aasma mai lõpus paar päeva kestnud vahi all viibimisest vabanesid, asuti kohe oma vara kantima, näiteks autosid müüma.

Skylux kuulub kahtlustatavatele Palmile ja Aasmale ning on kriminaaluurimise keskmes. EPSA Investeeringutes oli lisaks Palmile, Aasmale ja Ebrasele kuni 7. juulini osalus ka Indrek Sürjel. Neljakesi alustati ühist äri jaanuaris. Sürje oli üks peakangelane 2004. aasta narkoprotsessil, kus ta koos narkoparuniks kutsutud Toomas Helinaga aastateks vangi mõisteti.

Äripäev kirjutas nädal enne jaanipäeva, et Palmi ja Aasma suhtes algatatud uurimine on ajanud ärevusse kuritegeliku maailma, sest varem pole maksuamet kütuseturul kasutatavate petuskeemide jälgi ajades jõudnud nii lähedale allilmale.

Mehed vahistati mai lõpus lühikeseks ajaks seoses Skyluxi tegevusega. Vahistamise võimaluse mängis uurijatele kätte Skyluxi käibe kohta maksuametile esitatud 0-deklaratsioon, ent Äripäeva andmetel koguti nende tegevuse kohta infot juba tunduvalt varem.

 

Hetkel kuum