Alyona Stadnik • 23. august 2011 kell 14:58

Jaan Luts: Baltimaades veab igaüks oma köit

Balti riikide koostöö ilmselt ei suju, sest see igaüks tahab olla parem kui teine ja see takistab Baltimaade kui terviku nägemist, vastas Tartu Maja Betoontooted juht Jaan Luts Äripäeva päevaküsimusele.

"Siin oli lennuliiklus Tartu-Riia vahel, mis väga hästi toimus, aga see katkes ära, mis on ka halb näide. See oli hea ning toimis," meenutab Luts baltlaste koostööd.

Tartu Maja Betoontooted ASil on Lätis oma tehas, kus koostöö laabub. „Aga see on väga spetsiifilist laadi tegevus. Pigem vastab tõele, et koostööpunkte pole, ei infrastruktuuris ega transpordivallas," tõdes Luts.

Lutsu sõnul on probleem ilmselt erinevate Balti riikide iseteadvuses ja mentaliteedis. "Riigid tahavad olla ise, igaüks tahab olla parem kui teine ja võib-olla see takistab ühise pildi loomist Baltimaadest kui tervikust," märkis Luts.

Ta lisas, et igaks üks veab oma köit ning see on ilmselt ka psühholoogilist laadi küsimus. "Eriti annab see tunda koostöös Leeduga, kus Leedu peab Eestit ikkagi väikseks riigiks ja ennast juhtriigiks. Sellised asjad häirivad koostööd. Me vaatame asju liiga oma riigi keskselt. Võiks võtta palju laiemalt," sõnas Luts.

Tänane Äripäeva juhtkiri räägib sellest, et Läti, Leedu ja Eesti koostöö takerdub. Muret teeb see, et  ei ole koostöö sujunud riikide vahel. Näiteks ühine tuumajaam on ikka veel ehitama. Äripäev küsib, milline on hea näide Balti riikide koostööst. 

 

Hetkel kuum