2. september 2011 kell 12:40

Probleemriikide lahenduseks on naasmine oma valuutade juurde

Äsja pangandusega alustanud Eufex Panga investeerimisjuht Anders Ekholm ei usu, et euroala võlariigid on võimelised neilt nõutavaks sisemiseks devalveerimiseks.

Ekholm juhib tähelepanu sellele, et väline devalveerimine taastaks riikide konkurentsivõime ja alustaks taas majanduskasvu, kuid samal ajal see tähendaks riigivõlgnevuse paisumise vastuvõetamatule tasemele, mis tähendaks võlgade osalist või täielikku maksmata jätmist.

"Me usume euroala kriisi jätkumist ja teravnemist, kuni toimuvad konkreetsed struktuursed muutused, näiteks Euroopa liitriigi kujul või kuni probleemriigid siirduvad tagasi natsionaalsete valuutade juurde", kirjutab Ekholm oma ülevaates.

Investeerimisjuhi järgi on Euroopa föderaalriigiga seotud  nii palju poliitilisi väljakutseid ja probleemriikide olukord on nii äge, et üleminek tagasi riikide oma valuutadesse ilmselt toimuks oluliselt suurema tõenäosusega.

"Probleemriikide riigivõlgade maksmata jätmine tähendaks olulisi mõjusid finantsturgudele kogu maailmas, kuid ennekõike Euroopa finantsasutustele. Need mõjud ei piirduks mitte ainult finantsturgudega, vaid peegelduksid reaalmajandusele väga kiiresti ja jõuliselt," hoiatas Ekholm.

Autor: Jussi Hieta aka Somm Tallinnast

Hetkel kuum