13. september 2011 kell 8:25

Hiina noolib Afganistani toorainevarusid

Hiina riiklik naftafirma CNPC (China National Petroleum Corp.) tegi parima pakkumise Afganistani esimese naftavälja oksjonil, kasutades sama strateegiat mis aitas Hiina firmadel pääseda ligi Aafrika ressurssidele.

CNPC maksab 15 protsenti litsentsitasu naftale ja 30 protsenti ettevõtte tulumaksu ning lubab lisaks ehitada veel rafineerimistehase, teatas Bloombergile Afganistani ministeeriumiametnik Abdul Jalil Jumriany. Teiseks jäi oksjonil Austraalia Buccaneer Energy Ltd. (BCC) kes pakkus 10 protsendilist litsensitasu.

Kui tehingule alla kirjutatakse, tugevneb Hiina positsioon Afganistanis suurima välisinvestorina veelgi. 2007 said hiinlased õiguse kaevandada riigi suurimas vasekaevanduses tänu lubadusele ehitada söekaevandus, elektrijaam, sulatustehas ja raudtee. Ka Aafrikas on Hiina firmad lubanud anda miljarditesse dollaritesse ulatuvat abi, investeeringuid ja laene.

„Hiina otsib tooraineturvalisust, kuid tema motiivid on veelgi laiemad,“ ütles Bloombergile Deborah Brautigam, USA Hiina-Aafrika suhete spetsialist. Hiina huvid Afganistanis on kombineeritud kommertslikest, strateegilistest, poliitilistest ja tooraineturvalisuse motiividest.“

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum