Romet Kreek • 30. september 2011 kell 10:10

Pankur: lahendus oleks Kreeka 100aastased võlakirjad

Kreeka võib püüda nihutada kriisi lahendust järgmisse sajandisse.

Üheks valikuvariandiks on võimalus pakkuda praeguse lühiajaliste Kreeka valitsuse võlakirja omanikele saja-aastaseid võlakirju, ütles üks Kreekat nõustava institutsiooni pankur, kelle sõnul ta nägi, et seda plaani uuritakse.

Kreekat nõustavad BNP Paribas, Deutsche Bank ja HSBC. Teised nõustavad pangad ei kinnitanud seda uut valikut, mille struktuur oleks sarnane Brady võlakirjadega.

Paar nädalat tagasi Mehhiko emiteeritud sajandi võlakirjade tugev nõudlus vihjab, et sarnane plaan võiks olla ka Kreekale mõttekas.

"Kreeka finantseerimiskulud lähevad kohutavateks, kuid kõige tähtsam on, et see väldiks maksujõuetust," ütles RBSi krediidistrateeg Tim Jagger. "See on rohkem ellujäämise teema mitte vaadates seda, mis on pikaajaliselt õige finantseerimine."

Krediidikaitse turud signaliseerivad Kreeka maksujõuetuse tõenäosuseks viie aasta jooksul 94 protsenti.

Kui 21. juulil nõustuti Kreeka teise 109 miljardi eurose päästepaketiga, siis mõned euroala ametnikud soovitasid püüda Kreekal vahetada olemas olevad võlakirjad kuni 40aastaste võlakirjade vastu.

Pikaajalised saja-aastased võlakirjad pakuvad investoritele turvalisust, et need on vähem volatiilsed intresside tõusu puhul. Need võlakirjad võivad olla atraktiivsed riskifondidele.

100aastased võlakirjad annaksid turule väga tugeva signaali, et Kreeka refinantseerimise probleemid lükatakse edasi väga pikaks ajaks.

Pankuri sõnul struktureeritaks saja-aastased võlakirjad sarnaselt Brady võlakirjadega, millega päästeti paljud Ladina-Ameerika riigid 1980ndatel.

Suurem osa Brady võlakirju tehti 30aastastena, mis olid osaliselt tagatud USA valitsuse võlakirjadega. Brady plaan genereeris umbes 160 miljardit dollarit võlakirju, mis muutis need ülilikviidseteks.

Hetkel kuum