Sirje Rank • 3. oktoober 2011 kell 8:55

Eurogrupp arutab EFSFi võimendamist

Rahandusminister Jürgen Ligi osaleb täna Luksemburgis euroala rahandusministrite kohtumisel, kus tulevad arutusele võimalused päästefondi EFSF võimendamiseks ilma, et liikmesriikide garantiikohustused sellest suureneksid.

Lahendust ministrite tänaselt kohtumisel siiski veel loota ei ole. "Esmaspäevasel kohtumisel peaksid ministrid lahendusele lähemale jõudma, kuid lahenduseni veel mitte," ütles agentuurile Reuters üks euroametnik.

USA ette pandud fondi võimendamise ideele on Euroopas omajagu vastaseid, kes kardavad, et see võib tähendada 780 miljardi euro väärtuses lubatud garantiidele lisaks täiendavaid kohustusi või alla tõmmata mõne AAA-reitinguga riigi tipptasemel krediidihinde. Ametniku sõnul vaetakse üksnes selliseid võimalusi, mis reitingut ei kõigutaks.

Kaalutavate ideede hulgas on EFSFile juurdepääsu tagamine Euroopa Keskpanga likviidsuslaenudele, mida keskpank pakub pankadele. Niisamuti võiks EFSF garanteerida teatud osa investorite võimalikest kahjudest, kui mõni riik pankrotti peaks minema.

Mistahes lahendus ei peaks aga eeldama enam uut ratifitseerimisringi euroala parlamentides, ütles ametnik, kuna see oleks kasvava vastuseisu tõttu väga keeruline ja aeganõudev. Pinevalt oodatakse alles ka EFSFi uute volituste kinnitamist kolmes riigis, mis seda pole veel teinud – eriti keeruliseks võib kujuneda Slovakkias.

Ministrid arutavad ka Kreeka valitsuses eile heaks kiidetud uusi kärpeid, kuid otsuse Kreeka järgmise laenuosa väljamaksmise kohta teevad rahandusministrid alles erakorralisel kohtumisel 13. oktoobril.

Ministrid peaksid ära otsustama, kes asub Euroopa Keskpanga juhatusest tagasi astunud Jürgen Starki asemele ning arutavad ka ettepanekuid euroala juhtimise reformimiseks, mis Euroopa Nõukogu president Herman van Rompuy plaanib koos eurogrupi ja Euroopa Komisjoniga esitada ELi valitsusjuhtide tippkohtumisele 17. oktoobril.

Hetkel kuum