Sirje Rank • 4. oktoober 2011 kell 7:04

Kreekast tuleb suurem kahju

Eile kohtunud euroala ministrid vihjasid, et erasektoril tuleb tõenäoliselt arvestada suuremate kahjudega kui 21% Kreeka võlakirjade väärtusest.

Juulikuise kokkuleppe järgi oli erasektori osa võlakirjavahetuste ja mahakandmistena ca 50 miljardit eurot kokku 159 miljardi euro suuruses abipaketis, vahendas agentuur Bloomberg.

"Mis puudutab erasektori kaasamist, siis me võtame arvesse, et 21. juuli otsusest on olukord muutunud," ütles Luksemburgi peaminister ja eurogrupi juht Jean-Claude Juncker pärast rahandusministrite nõupidamist. "Need on tehnilised muutused, mida me arutame," lisas ta.

Täpsemaid detaile Juncker ei avalikustanud, kuid vähemalt seitse riiki – sh Saksamaa – on nimetanud Kreeka võlakirjade väärtusest kuni 50% maha kandmist, kirjutas Bloomberg viitega Euroopa ametnikele.

Otsus Kreekale järgmise laenumakse väljamaksmise kohta lükati uuesti edasi.

"Kreeka lõppmäng on alanud," ütles poliitikagrupi Re-Define Europe tegevjuht Sony Kapoor. "Näib, et sillutatakse teed juulis kokku lepitud erasektori kaasamise ümbervaatamiseks," märkis ta.

Nädalavahetusel avalikustas Kreeka täiendavaid meetmeid eelarvedefitsiidi katteks kokku 6,6 miljardi euro ulatuses, kuid abilaenu algsete tingimuste täitmiseks sellest ei piisa. Euroopa Liidu rahandusvolinik Olli Rehn ütles, et tõenäoliselt tuleb Kreekal aastatel 2013 ja 2014 teha täiendavaid kärpeid.

Ehkki otsus Kreeka laenumakse üle nihkus 13. oktoobrist edasi, ütles Juncker, et on väljamakse osas siiski positiivselt meelestatud. Raha väljamaksmine võib venida novembri keskpaika, suurendades survet Kreekale. Juncker rõhutas eile, et mitte ükski riik ei taotle Kreeka lahkumist euroalalt.

Hetkel kuum