Romet Kreek • 8. detsember 2011 kell 11:09

Investorid prognoosivad Hiina panganduskriisi

Suurem osa maailma investoritest prognoosid, et Hiinal seisab ees panganduskriis, mis on vähendanud isu selle maa aktsiate vastu ning kahandanud kindlust valitsuse vastu, selgus Bloombergi küsitlusest.

61 protsenti vastanutest ootavad Hiina finantssektori krahhi hiljemalt 2016. aastaks. Vaid kümme protsenti on kindlad, et Hiina pangad pääsevad probleemidest.

Bloomberg küsitles 5. ja 6. detsembril 1097 investorit, analüütikut ja maaklerit.

Hiina riskiks on varilaenude buum, mis on kasvanud 17,6 triljoni jüaani ehk 2,8 triljoni dollari suuruseks.

„Sügavalt valesti jaotatud ressursid, eriti kinnisvara ja pangandussektoris, viib kombinatsioonini poliitilisest ja majanduslikust ebastabiilsusest,“ ütles UPI Managementi tegevdirektor Lance Depew. „Ma ootan makromajandusliku nõrkust ja aktsiaturult alla võimetekohast tootlust ettenähtaval tulevikul.“

MSCI China/Finacials indeks, mis koosneb Hiina finantssektori ettevõtete aktsiatest, on tänavu kukkunud 22 protsenti võrreldes sama indeksiarvutaja Hiina üldindeksi 17protsendise langusega. Enim on indeksit mõjutanud China Life Insurance’i aktsia 32protsendine kukkumine ja Bank of China 30protsendine allakäik.

Entusiasm Hiina aktsiate suhtes on Bloombergi küsitletute seas teinud läbi mandumise. Vaid 21 protsenti peavad Hiinat parimaks kohaks, kuhu investeerida raha järgmiseks aastaks. 2009. aasta oktoobris tehtud küsitlusel arvasid sedasi 44 protsenti küsitletutest.

35 protsenti leidsid, et Hiina majandus kasvab aeglasemalt viiest protsendist.

„Lihtsalt öeldes, on Hiina planeedi kõige paremini juhitud suur majandus,“ ütles Standard Chartered Banki aktsiamaakler Anthony Stephens.

Hetkel kuum