Vastukaaluks Euroopa Liidu otsusele lõpetada 1. juulist Iraanist igasugune naftaimport, ähvardab riigi naftaministeerium EL-i nafta eksportimise juba lähiajal peatada.
Euroopa Liit soovis naftaimpordi peatamisega alles 1. juulil anda riikidele aega uute varustajate leidmiseks, kuid kui Iraani naftaministri Rostam Qasemi ähvardus tõeks saab,võidakse eksport piirkonda juba varem lõpetada. IMF-i hinnangul võib selle tulemusena nafta hind kerkida esialgu 20-30 protsendi võrra.
Iraani parlament võtab suure tõenäosusega otsuse EL-i naftatarnete osas vastu juba selle nädala lõpus, kuid analüütikute sõnul jääb lahtiseks, kui kiiresti otsus ka praktikasse rakendub, vahendab CNBC.
Peaks Iraani nafta importimine enneaegu lakkama, on Euroopa Liidul siiski piisavalt naftavarusid, et katta normaalse nõudluse korral puudujääki vähemalt 90 päeva jooksul. Lisaks on Saudi Araabia korduvalt öelnud, et on piisava nõudluse olemasolul valmis ise rohkem naftat tootma. Riigi naftatoodang on juba praegu 30 aasta kõrgeimal tasemel, olles novembri seisuga ligi 10,05 miljonit barrelit päevas.
Iraani nafta ühe suurima kasutaja Shelli tegevjuht Peter Voser kommenteeris Iraaniga seonduvat, öeldes, et lõppude lõpuks jääb kaotajaks ikkagi lõpptarbija, sest nafta hind satub tugeva tõususurve alla.
Autor: Maarja-Liis Mitri
Seotud lood
Iraan on katkestanud naftatarned kuulele Euroopa riigile - Itaaliale, Hispaaniale, Prantsusmaale, Kreekale, Portugalile ja Hollandile.
Londonis kaubeldava Brenti naftasegu hind võib sellel aastal langeda kuni 85 dollarile barrelist, kuna pakkumine kasvab ning üleilmne nõudlus jaheneb, prognoosis Morgan Stanley.
Iraan ei lase lääneriikidel sanktsioonidega oma rahvuslikke huve kahjustada ja võib Hormuzi väina sulgeda, ütles Iraani parlamendisaadik Heshmatollah Falahatpisheh telekanalile Press TV.
Euroopa Liidu välisministrid otsustasid keelustada 1. juulist nafta impordi Iraanist, et survestada riiki oma tuumaprogrammist loobuma.
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt
küttesüsteemide hooldusega.
Enimloetud
3
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Tagasi Äripäeva esilehele