Birjo Must • 15. veebruar 2012 kell 9:52

Jaan Luts: ERMi ehitust võiks osaliselt rahastada laenuga

Raudbetoonelementide tootja TBM ASi juht Jaan Luts peab Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue hoone rajamist oluliseks ja tema arvates on seda võimalik osaliselt rahastada laenurahaga.

„See on väga oluline objekt eesti rahva jaoks, mida on väga pikka aega planeeritud ja mis on üks meie rahvuslikkuse sümboleid,“ põhjendas Luts, miks ta toetab ERMi uue hoone rajamist.

Lisaks peab Luts oluliseks asjaolu, et planeeritav hoone asub väljaspool Tallinna. „Minule kui tartlasele on see väga oluline. See on ajalooline asukoht ja sinna on väga hea juurdepääs,“ rääkis Luts Tartu linna piirile Raadile kavandatavast muuseumist.

Küsimusele, kuidas peaks riik muuseumihoone ehitamist rahastama, vastas Luts, et seda on võimalik osaliselt ka laenurahaga teha, näiteks 50% ehituse maksumusest võiks olla laenatud.

„Selliste suure maksumusega objektide finantseerimine ei peagi toimuma jooksvast eelarvest n-ö ühe aasta finantseeringuga,“ rääkis Luts. „Need ongi pikaajalised projektid ja miks mitte võtta 20aastane laen näiteks poole summa ulatuses ja igal aastal maksta  proportsionaalselt tagasi.“

Euroopa Komisjon teatas reede õhtul ERMile, et nad ei anna raha uue hoone ehitamiseks Tartusse Raadile. Nüüd hakkab Eesti riik otsima võimalusi, kuidas vanas vääringus üle miljard krooni maksma mineva hoone ehitamist ise rahastada. Äripäev küsis ettevõtjatelt, kas nemad peavad õigeks ERMi rajamist Eesti maksumaksja raha eest.

Hetkel kuum