Sirje Rank • 15. veebruar 2012 kell 12:26

Kreeka minister: Euroopa mängib tulega

Euroopa jõukamad riigid mängivad tulega, kui mõtlevad Kreeka rahaliidust väljaheitmise peale, hoiatas Kreeka rahandusminister Evangelos Venizelos, kui uue abipaketi kinnitamine uuesti takerdus.

Euroala rahandusministrite kohtumine, mis pidi täna õhtul võimalusel uue abipaketi kinnitama, nihkus nüüd 20. veebruarile. Täna kõnelevad rahandusministrid telekonverentsi vahendusel.

„Meile esitatakse pidevalt uusi nõudmisi,“ ütles Venizelos täna Ateenas ajakirjanikele. „Euroalal on küllalt neid, kes meid enam ei taha. Osa riike mängib tulega nii kodus kui välismaal. Mõned mängivad tõrvikute, mõned tikkudega. Kuid riskid on suured nii või teisiti,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Kaks aastat pärast seda, kui otsustati pankroti äärel Kreeka välja aidata, on liikmesriikide seas süvenenud erimeelsused, kas abistamist jätkata. Alternatiiv on pretsedenditu euroala riigi pankrot, mis võib sundida Kreeka rahaliidust lahkuma ning vallandada finantsturgudel uue šokilaine.

Itaalia peaminister Mario Monti põhjendas tänase kohtumise ärajäämist piisava üksmeele puudumisega.

Iga kaotatud päev toob aga lähemale 20. märtsi, mil Kreeka peab lunastama võlakirju 14,5 miljardi euro väärtuses või tunnistama oma maksejõuetust.

„Edasilükkumine on väga murettekitav,“ ning „peegeldab süvenevat kahtlust osa euroala riikide hulgas, et Kreeka ei pea teise abipaketi tingimustest kinni,“ ütles JPMorgan Chase Banki ökonomist Nicola Mai. „Näib, et mõned euroala riigid on valmis Kreekal minna laskma.“

Samal ajal lisandub kinnitust, et euroala on teinud edusamme Kreekale n-ö aia ümber ehitamisel. Itaalia müüs eile 6 miljardi euro väärtuses võlakirju madalama tootlusega ning turud ei lasknud ennast morjendada ka reitinguagentuuri Moody’s otsusest Itaalia reitingut kärpida.

Eile esitas Lucas Papademose valitsus nõutud ettepanekud täiendavateks kärbeteks veel 325 miljoni euro ulatuses. Täna esitavad Kreeka suuremate parteide juhid kirjaliku kinnituse, et peavad kinni abiprogrammi tingimujstest.

Kui Uue Demokraatia partei Kreekas järgmised valimised võidab, peame kinni programmi eesmärkidest, sihtidest ja peamistest meetmetest, kinnitas partei juht Antonis Samaras täna Euroopa Keskpanga juhile Mario Draghile, Euroopa Komisjonile ja IMFile  läkitatud kirjas.

„Me ei saa kellelegi anda ettekäänet või motiivi sellise stsenaariumi jaoks, millest kujuneks õudusfilm mitte üksi Kreeka, vaid kogu maailmamajanduse jaoks,“ ütles Venizelos.

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli pressiesindaja Steffen Seibert kummutas täna väited, et Saksamaa on juba leppinud Kreeka lahkumisega euroalalt.

„Need kuuldused ei vasta tõele – Saksamaa ei ole sellist otsust teinud,“ ütles Seibert. „Saksamaa pingutab, et leida viis Kreeka väljaaitamiseks praegusest kriisist.“

Hetkel kuum