Romet Kreek • 24. september 2012 kell 13:53

Ka Taiwan läheb torkima Jaapani-Hiina vaidlusaluste saarekeste juurde

Täna käisid Ida-Hiina meres vaidlusaluste saarekeste juures kolm Hiina luurelaeva, mis tõi kaasa Tokio protesti, vahendab Reuters. Justkui oleks nende kahe riigi vahel vähe pingeid, saadab Taiwan samasse piirkonda sadakond kalapaati, mida lähevad turvama kümme Taiwani rannakaitselaeva. Ka Taiwan peab neid saarekesti endale kuuluvateks.

Xinhua andmetel käisid kaks Hiina tsiviilluurelaeva õiguste kohaselt patrullimas saarekeste juures. Jaapan esitas protesti.

Saarekesi kutsutakse Jaapanis Senkakuks ja Hiinas Diaoyuks. Tüli saarekeste pärast käivitas hiljuti Hiinas meeleavaldused ja Jaapani kaupluste rüüstamise.

„Viimastel päevadel on Jaapan pidevalt korraldanud provotseerivaid intsidente Diaoyu saarte juures, rikkudes rängalt Hiina territoriaalset suveräänsust,“ teatas hiina uudisteagentuur.

Taiwani laevade saabumine piirkonda võib käivitada kassi-hiire mängu, kus nii mandri-Hiina kui Taiwan püüavad tõstatada saarekeste neile kuuluvuse teemat.

Taiwani televisioon näitas tugevas vihmas Suao sadamast väljuvaid kalapaate, mis kandsid suuri taiwani lippe ja loosungeid. Taiwani kaitseminister Kao Hua-chu ütles parlamendis esinedes, et sõjavägi on valmis vajadusel sekkuma.

Taiwan on traditsiooniliselt olnud Jaapaniga sõbralikes suhetes, kuid mõlemad riigid on pikka aega jagelenud saarekeste ümbruse kalastamisõiguste pärast.

Hetkel kuum