• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Aiafirma skeemitab võlgadest vabaks

  Ehitusturul tuntud aia- ja väravafirma Fagel on aastate jooksul kasutanud skeemi, kus võlgades firmal vahetatakse nimi ning see liigub tankistidele. Samal ajal tekib kõrvale uus juriidiline keha, mis saab endale Fageli nime ning tootmine ja müük jätkub juba võlgadeta.

  Kevadel kirjutas Äripäev alltöövõtjatest, kellele Fagel sellist skeemi kasutades raha maksmata jättis. Nüüd pahandab konkurente, et likvideerima on asutud tootmise ja logistikaga tegelevat FGL Logistics OÜd, millel on ligi 74 000 euro suurune maksuvõlg. Samal ajal pole aga Fageli tegevus sugugi seiskunud ning “riiulilt” võetud FGL Industrial OÜ registreeriti hiljuti käibemaksukohustuslaseks.
  Pettus juba pakkumises. Konkurentidel on keeruline Fageli hinnapakkumistega võistelda, kuna nendesse on juba sisse kirjutatud kas siis alltöövõtjatele võlgujäämine või riigile maksude maksmatajätmine.
  Küll pole see takistanud Fagelil riigile kuuluvale Eesti Raudteele tarasid ehitada, samuti on nende püstitatud kaitseministeeriumi suurobjekti Ämari lennubaasi ümbritsevad aiad.
  Ühe konkurendi arvutuste järgi on Fagel viimase kümne aasta jooksul erinevate kestavahetuste ja pankrotiga jätnud riigile maksmata 700 000 euro ringis makse, mis aiaäris on väga arvestatav summa.
  “Ausalt äri ajades ikka ärritab selline skeemitamine väga,” rääkis Vekra OÜ juhatuse liige Janek Kõrs. Sama tunnistas ka Lektar Eesti OÜ tegevjuht Age Vellamäe, kelle sõnul nemad ei usalda Fagelile arvega kaupa müüa ning seda tehakse ainult ettemaksuga.
  Irooniline vastus. “Oleme tänulikud teile selle tasuta reklaamikampaania eest, mida oma kirjutistega tahtlikult sooritate. Väga meeldiv on tõdeda, et teie ning  “kahtlustajad” ja “konkurendid” tunnevad nii elavat huvi Fagel Industrial OÜ tegevuse kohta,” kirjutas ettevõtte juhatuse liige Nikita Baranov toimetuse küsimustele vastuseks.
  Koos isa Viktor Baranoviga Fageliga seotud firmades kamandav Nikita Baranov taandas ennast likvideerimisel oleva FGL Logisticsi maksuvõla kohta esitatud küsimusele vastamisest. “FGL Logistics OÜ oli üks Fagel Industrial OÜ koostööpartner ja tema likvideerimismenetlus halvendab suhteid. Mingeid varasid ei ole üle antud ja mingeid varasid ei ole Fagel Industrial OÜ vastu võtnud,” märkis ta.
  Vangerdus. Veebruarikuust on ettevõtte juhatuses Nikita Baranovi asemel Viktor Baranov, kellele Äripäev samuti küsimused saatis.
  Nikita Baranovi sõnul ei ole vastuvõetav, et FGL Logisticsi probleeme lahendatakse ajakirjanduse vahendusel ja Fagel Industrial OÜ kaudu.
  Maksu- ja tolliameti tulude osakonna juhataja Triin Raaper ütles, et Fageli võlgu nad kommenteerida ei saa, kuid maksuameti prioriteet on tagada maksumaksjatele võrdsed võimalused ning kindlasti ei sallita konkurentsieelise saavutamist maksuvõlgade tasumata jätmise kaudu. Ka ei peata ettevõtte likvideerimismenetluse algatamine maksuvõlgade sissenõudmist.
  Likvideerimismenetluse algatamine ei peatamaksuvõlgade sissenõudmist
  Triin Raaper, maksu- ja tolliameti tulude osakonna juhatajaKonkreetseid juhtumeid ei saa maksu- ja tolliamet seoses maksusaladusega kommenteerida, küll aga saame selgitada laiemalt, millised on sellistel puhkudel ameti võimalused tegutseda.Maksu- ja tolliametile on seadusega antud lai valik erinevaid võimalusi võlgade sissenõudmiseks ja seda nii haldusmenetluses kui ka likvideerimis-, täite- või pankrotimenetluses.Seega ei peata likvideerimismenetluse algatamine kindlasti maksuvõlgade sissenõudmist ning maksuhaldur saab kasutada mitut võimalust, rakendades sissenõudmist otse maksukohustuslaselt, õigusjärglastelt kui ka maksejõuetuse tekitanud juhtorgani liikmetelt.Juhul, kui tavapärasemad meetmed tulemust ei anna, on võimalik rakendada ülemineku- ja vastutusmenetlust.
  Mõni erandjuhtum. Üleminekumenetlust rakendatakse juhul, kui üks ettevõte jäetakse võlgadega maha ja asemele luuakse teine samas valdkonnas tegutsev ettevõte.Üleminekumenetlust kohaldatakse uue äriühingu ja vastutusmenetlust füüsilise isiku vastutusel tekkinud võla puhul.
  Võrdsed õigused. Maksu- ja tolliameti prioriteet on tagada maksumaksjatele võrdsed võimalused ning amet ei tunnista  kindlasti konkurentsieelise saavutamist maksuvõlgade tasumata jätmise kaudu.
  Taust
  Fageliga seotud ettevõtted
  OÜ Alium Trade (varem OÜ Fagel – Aiad ja Väravad), äriregistrist kustutatud 2005. a oktoobris. Viimane osanik Nikita Baranov, juhatuse liige Viktor Baranov.Novatius OÜ (kuni 2010. a novembrini OÜ Fagel Logistics), äriregister on teinud ettevõttele kustutamishoiatuse majandusaasta aruannete esitamata jätmise tõttu. 2010 novembrini olid juhatuse liikmed Viktor ja Nikita Baranov.CACHALOT OÜ (kuni 2012. a novembrini Fagel Road Safety OÜ). Kuni 2012. a oktoobrini oli osanik ja juhatuse liige Nikita Baranov, edasi Viktor Baranov.Kantele Trade OÜ (kuni 2010. a novembrini OÜ Fagel), äriregistrist kustutatud 2011. a juulis. 2010. a sügiseni oli osanik Viktor Baranov, juhatuses Viktor ja Nikita Baranov.OÜ Green Guard (kuni 2007. a aprillini OÜ Fagel Ehitus). Kuni 2009. a septembrini oli juhatuse liige Viktor Baranov, edasi Nikita Baranov.Fagel OÜ, asutatud 2011. aasta augustis. Juhatuse liige ja osanik Nikita Baranov.Fagel Industrial OÜ, asutatud 2010. a juunis. Kuni 2010. a septembrini oli osanik ja juhatuse liige Viktor Baranov, edasi Nikita Baranov.FGL Industrial OÜ, varem olid osanikud ja juhatuse liikmed Viktor ja Nikita Baranov, nüüd Nikita Baranov.FGL Logistics OÜ (likvideerimisel), kuni veebruarini 2012 oli osanik ja juhatuse liige Nikita Baranov, edasi Viktor Baranov.Allikas: äriregister
  Tasub teada
  Maksuamet menetleb
  2011. aastal alustas maksuamet 124 raskemat maksejõuetuse juhtumit, kus 60 juhtumi puhul on väljastatud nõudeid isikutele, kes vastutavad ettevõtete võlgade eest. Nõuete kogusumma küündis 5,5 miljoni euroni.Selle aasta kaheksa kuuga on algatatud 112 raskemat maksejõuetuse juhtumit, nõudeid väljastatud 59 juhtumil summas 4,9 miljonit eurot.
  Kommentaar
  Ma ei soovita Fageliga tegemist teha
  Janno Kallikorm, ASi Hansab tegevdirektor Tarnisime Fagelile ühe parkimismaja seadmed – tõkkepuud, maksejaamad jm, mis sinna juurde käib. Nad jätsid seadmete eest maksmata ca 20 000 eurot. Asi oli pikemat aega üleval, nemad andsid ühauusi lubadusi ja uusi tähtaegu. Tegime isegi kokkulepped, milles ajatasime maksegraafiku. Kui olime nõude inkassole esitanud ja meie juristid hakkasid asjaga tegelema, selgus, et kokkulepete tegemise ajal tõstsid nad enda varad juba uude juriidilisse kehasse. Meile võlgu jäänud firmas olid juhatuses aga juba professionaalsed tankistid. Sealt firmast polnudki enam midagi võtta ning protsess, pööramaks nõue endiste omanike vastu, tundus meie juristi arvates liiga pika saagana ja lõppenuks heal juhul õiguse saamisega. Seepärast otsustasime, et kanname selle võla kuludesse.Kurb on see, et Fagel toimetab sama kaubamärgi all edasi ja seal on samad inimesed, kes võlgu jäädes lihtsalt ei vasta enam telefonikõnedele. Ilmselt neil ongi selline ärimudel. Kui keegi küsib minu arvamust Fageli kohta, siis see on suur ja kindel ei – mitte mingit tegemist nendega teha ei tasu.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Tarmo Ulla: kui kukud, tõuse ja proovi uuesti!
Arvamuskonkursi Eduka Eesti toetaja, Swedbank Eesti juhatuse liige, eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla teeb üleskutse panustada konkursile ideedega, mis aitavad suunata meie noori rohkem tegelema huviharidusega, et väärtustada meeskonnatööd.
Arvamuskonkursi Eduka Eesti toetaja, Swedbank Eesti juhatuse liige, eraisikute panganduse juht Tarmo Ulla teeb üleskutse panustada konkursile ideedega, mis aitavad suunata meie noori rohkem tegelema huviharidusega, et väärtustada meeskonnatööd.
Tallinna Sadama kommertsjuht ostis 10 000 euro eest aktsiaid
Tallinna Sadama juhatuse liige ja kommertsjuht Margus Vihman ostis eelmisel nädalal enam kui 10 000 euro eest Tallinna Sadama aktsiaid, selgub finantsinspektsiooni andmetest.
Tallinna Sadama juhatuse liige ja kommertsjuht Margus Vihman ostis eelmisel nädalal enam kui 10 000 euro eest Tallinna Sadama aktsiaid, selgub finantsinspektsiooni andmetest.
Põllumajandustootjate TOP: olukord on pinev, aga samas ka põnev
Tänavuse Põllumajandustootjate TOPi võitnud teraviljatootja Aru Põllumajanduse OÜ arendusjuhi Karl Lindami sõnul on olukord põllumajandussektoris pinev, ent samas ka põnev.
Tänavuse Põllumajandustootjate TOPi võitnud teraviljatootja Aru Põllumajanduse OÜ arendusjuhi Karl Lindami sõnul on olukord põllumajandussektoris pinev, ent samas ka põnev.
Vähemalt viis head ja paljulubavat investeerimisideed
Äripäeva raadio kuulajate lemmiksaated toovad kuulajateni nii head investeerimisideed kui ka viisid, kuidas ükssarvikud ja mitmekordne tootlus üles leida. Siin on nädala viis Äripäeva raadio kuulajate lemmikut, mida tasub kuulata.
Äripäeva raadio kuulajate lemmiksaated toovad kuulajateni nii head investeerimisideed kui ka viisid, kuidas ükssarvikud ja mitmekordne tootlus üles leida. Siin on nädala viis Äripäeva raadio kuulajate lemmikut, mida tasub kuulata.