Aivar Hundimägi • 13. november 2012 kell 9:00

Kuidas endisest miilitsast sai Eesti esikojamees?

Tallinna prügituru mõjukaimaks tegijaks tõusnud Nikolai Ossipenko äriedu nurgakiviks on olnud head suhted Ida-Virumaal kohalike poliitikutega.

Tänane Äripäev kirjutas, et Ossipenko vennanaise nimel olev firma ostis eelmisel nädalal ära Eesti suuruselt kolmanda prügiveofirma Adelan Prügiveod. Enne seda lõi aga Ossipenkoga seotud ettevõte Ekovir platsi puhtaks, pakkudes Tallinna viie jäätmeveo piirkonna hankel odavaimat hinda ja haaras nii enda kätte kolmandiku pealinna prügiveoturust. Seni peamiselt Ida-Virumaal tegutsenud endine politseikomissar Nikolai Ossipenko on jõuliselt tulnud pealinna prügiturule.

Ossipenko tegi Ida-Virumaal kohalike poliitikute abil kommunaalärist tõelise rahamasina ja teda hakati seetõttu kutsuma Eesti esikojameheks. Ossipenkot teadvad inimesed on meenutanud, kuidas ta omal ajal tuli Karpaatidest, kogu varandus kahe kilekotiga näpus. Üle kahekümne aasta töötas Ossipenko miilitsas ning politseis. Miilitsa piirkonnavolinikust jõudis ta üheksakümnendate algul Jõhvi politseikomissariks.

Vabastati politseist

1999. aastal vabastati Ossipenko Tallinna Politseiprefektuuri Ida politseiosakonna korrakaitsetalituse komissari kohalt. Kuigi vallandamise ametlik põhjus oli ametikoha kaotamine, peetakse selle tegelikuks põhjuseks keskkriminaalpolitsei kogutud infot tollase Ida-Viru prefekti Helmut Paabo sidemete kohta allilmategelastega. Jälitustoimikust käis toona läbi ka Jõhvi politseikomissari Ossipenko nimi. Toimiku andmetel ostis Ida-Viru politsei variisikute kaudu Ossipenkole kuuluvast firmast kaubiku Ford ning see politseivärvides masin vedas igal hommikul Ossipenko tütart kooli.

Ossipenko äridest politseikomissarina rääkis oma surmaeelses videoesinemises ka Kohtla-Järve kunagine linnavolinik ja ärimees Nikolai Knjazev, kelle mõrva uurimisel esitati videosalvestis kohtus asitõendina. Ajaleht Põhjarannik on kirjutanud, kuidas salvestusel rääkis Knjazev tollase linnapea Valeri Korbi väidetavalt ebaseaduslikust rahakogumisest linna tellimusi soovivatelt ettevõtjatelt.

Knjazev asus 1992. aastal Ossipenko firmasse tööle kommertsdirektorina. Ossipenko oli sellel ajal Jõhvi politseikomissar ning ametlikult tegeles äriga tema vend Viktor. Knjazevi sõnul oli Viktor lihtsalt suitsukate, tegelikult juhtis äri komissar.

Knjazev tunnistas videos, et Ossipenko tegeles tol ajal ka värvilise metalli ja Venemaalt toodud salaviina äriga, viina müünud ta oma restoranis Fööniks, kaupluses Orti ja kahes kioskis. Ossipenko ärisid katnud Knjazevi sõnul aga üks majanduspolitsei töötaja, kes selle eest ka raha sai. Kriminaalmenetlus lõpetati tõendamatuse ja kuriteo koosseisu puudumise tõttu.

Imepärane edu riigihangetel

Pärast politseitöölt lahkumist sisenes Ossipenko Ida-Virumaa kommunaalteenusteärisse ja seda seninägematu edukuse ja rentaablusega. Järjest noppis tema firma N&V võite Narva, Jõhvi, Sillamäe ning Kohtla-Järve riigihangetel. Mõnel aastal maksti näiteks Kohtla-Järve linnaeelarvest koguni kümnendik Ossipenko firmadele. Sageli õnnestus tal lisatöödega omavalitsuselt välja pigistada sama palju raha, kui oli ette nähtud lepinguliste töödega. Näiteks aastail 2000-2005 maksis Kohtla-Järve linn ASile N&V lepinguliste tööde eest 69,6 miljonit ja lisatööde eest veel 69,5 miljonit krooni. 2006. aastal teenis AS N&V ligi 100miljonilise käibe juures 50 miljonit krooni kasumit.

Haaras kontrolli Narvas

Tõestuseks, et Ossipenko pea jagab nagu koorelahutaja, oli tema sisenemine Narva kommunaalteenuste turule. Et mitte võistelda tööde pärast poolenisti linnale kuuluva ettevõttega Heakorrastus, ostis Ossipenko ära teise poole aktsiatest. Tehingu õnnestumisel oli abimeheks linnavolinik ja Heakorrastuse nõukogus linna esindajana istunud Aleksandr Moissejev. Mõni aeg hiljem suurendas Ossipenko Heakorrastuse aktsiakapitali ning ettevõte oligi tema kontrolli all. Hiljem läks Moissejeviga tülli.

Tallinna vallutab naiste abil

Tallinna prügiturule on Ossipenko sisenenud oma lähikondsete abil. Tallinna viie jäätmeveo piirkonna hanke võitnud Ekovir kuulub Nikolai abikaasale Natalia Ossipenko omanduses olevale ettevõttele. Ekoviri juhib Nikolai kasupoeg Tiit Lillemets. Adelan Prügiveod ostis ära aga ettevõte OÜ Larif, mis kuulub Nikolai venna Viktor Ossipenkoo abikaasa Raissa Ossipenko omanduses olevale firmale OÜ Orti Keskus. Adelani ostu puhul on Nikolai ja Viktor kinnitanud, et Nikolai Ossipenkol pole selle ostuga midagi pistmist. Seda aga vendi Ossipenkosid teadvad inimesed ei usu.

Hetkel kuum