Sirje Rank • 10. jaanuar 2013 kell 8:00

Eelarveproff USA uueks rahandusministriks

USA president Barack Obama on uueks rahandusministriks välja valinud 57-aastase eelarvelahingute veterani Jack Lew, keda tema toetajad kiidavad kui võrreldamatute kogemustega eelarveküsimuste eksperti.

Valdavalt oma karjääri riigisektoris teinud Lew osales juba Bill Clintoni presidendiks olles eelarveläbirääkimistel, mis USA föderaaleelarve mäletatavasti suurest miinusest plussi tõid. Kaks ametiaega on Lew olnud Valge Maja juhtimis- ja eelarveosakonna juht. Läinud aastast on ta Valge Maja administratsiooniülem.

„Tal on A-klassi kogemused,“ ütles Wall Street Journalile Lewga Clintoni administratsioonis koos töötanud Roger Altman, Evercore Partnersi asutaja ja tegevjuht. „Ma ei kujuta ette, kuidas saaks lähiajal ees ootavateks ülesanneteks paremini valmis olla.“

USA vabariiklased ei ole Lew valikuga aga sugugi rahul. Alabamat esindav senaator Jeff Sessions teatas eilses avalduses, et Lew on halb valik, kuna ta on Kongressis väitnud, et Obama eelarve ei suurenda USA võlga. „See on häbiväärne ja vale,“ tsiteeris senaatori avaldust agentuur Bloomberg.

Miinuseks võib osutuda ka Lew töötamine osakonnajuhina Citigroupis ajavahemikul 2006-2009. Oma agressiivsete panustega eksootilistele finantstoodetele oleks Citigroupist äärepealt finantskriisi üks suuremaid ohvreid saanud, kirjutas Wall Street Journal.

Wells Fargo Funds Managementi strateeg Brian Jacobson tunnistas Bloombergile, et on Lew kandidaadiks nimetamise pärast omajagu mures. „Ta on väga lõhestav valik. Ta ei saa kuigi hästi vabariiklastega läbi.“ Kõik see võib raskendada kokkuleppele jõudmist USA laenupiiri tõstmiseks, mis tuleks otsustada veebruaris-märtsis, ning kokkulepet riigi kulude kärpimiseks, et ei jõustuks automaatsed kärped.

Ametist lahkuv rahandusminister Timothy Geithner on viimane Obama esialgsest nn unelmatemeeskonnast, kes veel ametis. Geithner tegeles peamiselt kriisimeetmetega Lehmani krahhi järel ning finantssüsteemile uute reeglite koostamisega. Samuti tegeles ta palju välisteemadega, sealhulgas euroala kriisiga.

USA uue rahandusministri ülesandeks on lahenduste leidmine USA suurele võlaprobleemile ning ilmselt ka maksusüsteemi reform.

Hetkel kuum