Indrek Kald • 14 jaanuar 2013

Ühinemiste ja ülevõtmiste turg kasvas aastaga pea 50%

Eesti ühinemiste ja ülevõtmiste (M&A) tehingute arv kasvas mullu 2011. aastaga võrreldes 44 protsenti.

Samas tervikuna vähenes Baltimaade turu aktiivsus märgatavalt, väljakuulutatud tehingute arv langes 16% pärast turu vahepealset hetkelist aktiveerumist 2011. aastal.

"Eestiga seotud tehingute osakaal oli eelmisel aasta Baltikumi M&A turul tavapärasest suurem erinevatel põhjustel. Üheks oluliseks tehingu tekitajaks oli endiste omanike müügisoov, mis tulenes eesmärgist turult või sektorist lahkuda (nt Veolia/Dalkia ettevõtete, R-Kioskite ja Televõrgu müügid) või kaasata uus strateegiline partner (nt Vesta ja Vopak E.O.S. terminalide tehingud)," selgitas Soraineni advokaadibüroo regionaalse M&A ja erakapitali töörühma juht Toomas Prangli.

Eelmise aasta ülekaalukalt suurim ühinemis- ja ülevõtmistehing Balti riikides oli APM Terminals Managementi poolt 37,5% suuruse osaluse omandamine Global Ports Investmentsist. Global Ports Investments on Muugal asuva, läbilaskevõime poolest Läänemere piirkonna suurima naftatoodete terminali Vopak E.O.S. omanik.

Kokku olid kümnest suurimast ühinemis- ja ülevõtmistehingust Baltimaades kuus vähemalt osaliselt seotud Eestiga. Sorainen oli kümnest kuue suurima tehingu õigusnõustaja.

Globaalsete andmebaaside Mergermarket ja Bloombergi andmeil oli rahvusvaheline M&A turg mullu languses. Võrreldes 10%-lise langusega Euroopas ja 4%-lise langusega maailmas, oli tehingute aktiivsuse langus Baltimaades järsem.

Sellegipoolest näitab hiljuti Balti riikide ettevõtete seas läbiviidud uuring, et ettevõtete osanike ning investorite ootused kattuvad üha enam Eestis ja Leedus, mistõttu võib neilt turgudelt 2013. aastal oodata rohkem ülevõtmistehinguid.

"Ootame, et aastal 2013 jääb Eestis M&A turu aktiivsus eelmise aastaga võrreldes vähemalt samaks. See ei ole siiski võrreldav kõrgaastatega 2007–08, kuid on Euroopas kujunenud majandusolukorras korralik näitaja," märkis Prangli.

"On juba näha ettevõtete aktiivseid ettevalmistusi müügiks, kuid nagu tavaliselt, sõltub edu ostjapoolsest huvist ja poolte hinnaootustest," lisas ta.

Alltoodud tabelis on kümme suurimat väljakuulutatud omandamistehingut Baltimaades 2012. aastal.

Hetkel kuum