12 veebruar 2013

Siseturism tegi mullu rekordi

Eesti majutusettevõtetes peatus mullu 966 000 siseturisti ehk viis protsenti rohkem kui aasta varem ning kaks protsenti enam ka rekordilisest 2008. aastast.

Siseturistid eelistasid Lõuna-Eesti majutusettevõtteid, kus peatus 30% majutusteenuseid kasutanud siseturistidest. Samuti Lääne- ja Põhja-Eesti majutusettevõtteid, kus kummaski peatus 26% siseturistidest. Enim ehk 11% suurenes siseturistide arv Põhja-Eesti majutusettevõtetes.Kokku peatus majutusettevõtetes eelmisel aastal 2,8 miljonit sise- ja välisturisti, mida oli 4% enam kui aasta varem, teatas statistikaamet. 2011. aastaga võrreldes oli välisturiste 4 ja siseturiste 5 protsenti rohkem.Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees ja Nordic Hotelsi juht Feliks Mägus tõdes, et eestlased kindlasti ei eelista oma riigi reise välisreisidele, kuid tänu kindlustundele peatutakse Eesti majutuskohtades rohkem kui varem. “Julgen väita, et statistika näitab, et inimestel läheb paremini ning majandusliku turvalisuse mõttes on julgem tunne,” lausus Mägus.

Ka kodumail reisides peatub eestlane hotellis. “Ilmselt tehakse lühemaid nädalavahetuse puhkusi Eesti piires, külastatakse spaasid, käiakse Lõuna-Eestis suusatamas ja looduses puhkust veetmas. Kui sõidetakse teise linna konverentsile või tööreisile, siis peatutakse ilmselt pigem hotellis, mitte tuttavate ja sugulaste juures, mis masu ajal oli tavapärane,” põhjendas Mägus.Rääkides välisturistidest, lausus Mägus, et ka Nordic Hotels tegi eelmisel aastal rekordi. “Tulemus ületas kõiki eelnevate aastate turistide arve. Meil on lihtne rekordeid teha, sest avasime hotelli vahetult enne masu ning oleme igal aastal oma tulemusi kasvatanud. Oli hea aasta,” nentis Mägus.Nordic Hotels OÜ käive kasvas eelmisel aastal 12,6% ning täitumus oli umbes 70%. “Selle aastaga on pigem nii, et teadmatust on palju ja suuri kasvuprognoose ei ole teinud,” lausus Mägus.Lõuna-Eestis asuva Kubija hotelli omanik Aigar Pindmaa ütles eelmise aasta kohta, et läks hästi. “Põnev on see, et eestlase terviseteadlikkus on kasvanud. Kuna oleme suhteliselt ainulaadsed – tegeleme uniste ja väsinud inimestega –, siis ilmselt oli see üks põhjus, miks inimesed on rohkem meie juurde sattunud,” põhjendas Pindmaa.Hotellis on ka välisturiste. “Meil on siseturiste ja välisturiste enam-vähem võrdselt. Kuna asume suhteliselt Läti ja Venemaa piiri ligidal, siis on palju külastajaid sealt. Meie populaarsus järjest kasvab,” rõõmustas Pindmaa.Välisturistide meelitamiseks on Kubija hotell ennast tutvustanud hotellide ja restoranide liidu kaudu. “See on olnud pikaajaline töö. Käime workshop’idel ja messidel Lätis, Venemaal ja Soomes. See on pidev ja igapäevane töö – oma kliendibaasi suurendamine,” selgitas Pindmaa.Lääne-Virumaal asuva Sagadi mõisa müügijuht Monika Sooneste märkis, et neil oli eelmisel aastal välisturiste umbes 60% ja siseturiste 40%. “Meil tõusis eelmisel aastal väliskülaliste hulk. Kui rääkida üldisest trendist, siis meil on siin ka metsamuuseum, võib märkida küll, et eestlasi liigub rohkem,” tõdes Sooneste.

Turistid juhuslikult öömajale ei satu, ka vaeva tuleb näha. Välisturistide meelitamiseks teeb Sagadi mõis koostööd paljude riikide reisikorraldajatega ja lisaks sellele tehakse ka ise aktiivselt turundustööd ja pakkumisi lähiturgudel. “Aina rohkem leiavad ka venelased meie juurde tee. Number üks on Saksa, siis on Soome ja siis on Vene turist,” lausus Sooneste.Välisturistid peatuvad kas ühe või kolm päeva. “Kui on grupid, siis ööbitakse üks öö, kui on individuaalturistid, siis on kaks-kolm ööd,” selgitas ta.Sagadi mõisas on tipphooaeg pärast jaanipäeva. “Juulist augusti keskpaigani on soomlaste tipp­aeg, teistele hooaeg jätkub.”Sooneste sõnul on neil kaks hooaega. “Suvehooaeg on välisturistidele ja talv on siseturistidele ja seminariklientidele. Kolmas sihtgrupp on meil pulmad ja peod, mis on aasta ringi,” selgitas ta. Rääkides eelmise aasta majandustulemustest, märkis müügijuht, et võib rahule jääda.

 

Taust

Enim kasvas turism Venemaalt

Välisturistid moodustasid sarnaselt eelmiste aastatega kaks kolmandikku turistide koguarvust. Lähinaabrid Soome, Venemaa ja Läti on Eesti suurimad turismipartnerriigid, neist saabus 64% majutusteenuseid kasutanud välisturistidest.Venemaalt ja Lätist saabus 2011. aastaga võrreldes vastavalt 31% ja 18% rohkem turiste. Soome turistide arv, mis oli aastas enamik kuid langustrendis, vähenes kokkuvõttes 1% ehk 11 000 turisti võrra.

Vähem turiste saabus ka Rootsist, Suurbritanniast, Norrast, Itaaliast ning Poolast. Samas Aasia ja Ameerika riikidest ning Austraaliast saabunud turiste peatus majutusettevõtetes enam kui aasta varem.Detsembris kasutas majutusettevõtete teenuseid 131 000 välis- ja 78 000 siseturisti ehk vastavalt 5% ja 9% rohkem kui 2011. aasta detsembris.

756 majutusettevõtet 17 000 toa ja 38 000 voodikohaga oli külastajatele avatud. Täidetud oli 40% tubadest ja kolmandik voodikohtadest. Ööpäev maksis majutusettevõttes keskmiselt 31 eurot ning oli ühe euro võrra kallim kui 2011. aasta detsembris.

 Allikas: Statistikaamet

Hetkel kuum