Romet Kreek • 26. veebruar 2013 kell 6:59

Päev börsil: Itaalia valimised tõid šokitulemuse

Itaalia valimised käivitasid taas turgudel mure Euroopa võlakriisist.

Valijatel on kõrini majandussurutisest ning endine koomik Beppe Grillo asutas poliitilise jõu.

Valimiste eelne küsitluste soosik Pier Luigi Bersani võitis alamkoja valimised vähem kui poole protsendipunktiga. Silvio Berlusconi kutsus üles hääli üle lugema ja võitis Senatis blokeeriva vähemuse. 

„Poliitiline olukord kogu Euroopas on tegelikult võistlus kasinuse ja reformide poolt ühel poolel ja teisel poolel populistide vahel,“ ütles Royal Bank of Scotlandi Euroopa makrokrediidianalüüsi juht Bloombergile. „Kasinus on kannatusterohke ning kui reforme ei tehta õigeaegselt, riskitakse sotsiaalsete rahutuste ja populismiga. Seni ei ole seda juhtunud Kreekas, Portugalis ja Hispaanias, kuid Itaalias oleme me sellele väga lähedal.“

Berlusconi ja Grillo, kes soovivad pöörata pea peale kasinuse, mille võttis peaminister Mario Monti ette piirkonna krediidikriisi piiramiseks, said umbes 55 protsenti häältest.

Euro langes kuue kuu madalamale tasemele ja Itaalia võlakirjade hinnad langesid (tootlused tõusid).

„Inimesed võtavad aja maha ja vähendavad veidi portfellis riski,“ ütles Federated Investorsi strateeg Joseph Balestrino.

Täna on Itaalia riigikassal plaanis emiteerida 8,75 miljardi euro eest kuuekuuseid võlakirju, millele homme järgnevad kuni 6,5 miljardi euro eest viie ja kümne aastaste võlakirjade emissioonid.

Valimistulemused võivad panna president Giorgio Napolitanot tegema vahevalitsust, mida juhiks Monti, kuni kirjutatakse uus valimisseadus, mis eelneks järgmistele valimistele. Bersani signaliseeris, et võib otsida liitu Grilloga, kes on selle tagasi lükanud.

Itaalia valitsus peab saama mõlemas parlamendikojas enamuse. Praegused reeglid muudavad keeruliseks ühe partei võidu.

LUISS ülikooli Centro Italiano Studi Elettorali andmetel sai Bersani 315 liikmelises senatis 120 kohta, Berlusconi 118 kohta ja Monti kõigest 21 kohta. Grillo sai 54 kohta.

Itaalia valitsuse 10aastase võlakirja tootlus kasvas nelja baaspunkti võrra 4,49 protsendile. Küsitluste kohaselt, mis lubasid Bersani võitu, kahanesid tootlused isegi vahepeal 4,17 protsendile.

Antud valimised olid itaallastele esmakordseks võimaluseks näidata oma meelsust Euroopa liidrite poolt nõutud kasinusele.

„Mitte ühegi poliitilise jõu enamuseta parlament garanteerib majandusprogrammi ja strukturaalsete reformide paralüseerimise,“ ütles Newedge Groupi analüütik Annalisa Piazza. „See on halvim võimalik stsenaarium.“

Bersani liitlane Enrico Letta ütles, et ühegi poliitilise jõu enamuseta parlament euroala suuruselt kolmandas majanduses muudab Euroopa Liidu poolt praktiseeritava Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli poolt harrastatud kasinuse katsumusterohkeks.

„Sellisel võimalikul tulemusel on väga rasked tagajärjed Itaaliale Euroopa tasandil,“ ütles Bersani Demokraatlik partei asejuht Letta RAI 3 televisioonis. „Enam kui pooled itaallased on väljendanud suhtumist kasinuse, euro ja Merkeli vastu.“

Hetkel kuum