13. märts 2013 • 4 min
Jaga lugu:

Tivoli Arenduse laenulepingud öeldi üles

Arco Vara teatas eile õhtul, et nende Tivoli kinnisvaraarendusse kaasatud Vene investor ning ka Swedbank soovivad laenulepingu enne tähtaega üles öelda.

Projekti arendajal Tivoli Arendus OÜ-l tuleb tasuda International Invest Project OÜ-le üle 8 miljoni euro suurene võlg ja Swedbankile üle 160 000 euro. International Invest Project OÜ näol on tegemist Venemaalt pärit Natalia Levinale kuuluva ettevõttega, kes sisenes Tivoli arendusse 2011. aastal ning sai ettevõttes ka 50% osaluse omanikuks.

Äripäev kirjutas jaanuari lõpus, et möödunud aasta kevadel lõid Arco Vara ja Nordecon käed Kadriorus endise lõbustuspargi krundile kerkiva elamurajooni ehitustöödeks, kuid ehitus pole siiani alanud. Toona oli küsimus selles, kas arendusel on olemas ehitusluba, selle kohta rääkisid osapooled erinevat juttu. Veebruari alguses teatas Arco Vara, et ehitusfirma Nordecon rikkus oluliselt lepingust tulenevaid kohustusi, mis viis kahe firma vahel koostöö katkemiseni. Nordecon aga teatas, et see ei vasta tõele.

Arco otsib rahumeelset lahendust. “Swedbanki laenulepingu lõpetamine on seotud Nordeconi ehituslepingu ülesütlemisega Tivoli Arenduse poolt,” ütles Arco Vara juhatuse esimees Tarmo Sild eile. “Kui edasi ei ehitata, siis pole ehituslaenu sihtotstarbeline kasutus võimalik. Swed­banki laenusumma on siiski marginaalne ning ettevõte selle tagastamisega hätta ei tohiks jääda.”

Sild lisas, et arvestades nii laenusummat kui ka ASi Arco Vara antud käendust, on märksa olulisem ja Arco Vara kontserni jätkusuutlikkust mõjutav küsimus International Invest Project OÜ poolt laenu ülesütlemine. “Olukord on komplitseeritud, häid valikuid pole. Me kasutame kõiki vahendeid rahumeelse lahenduse leidmiseks,” sõnas ta.

Tivoli Arenduse ehitaja rollis olnud Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink ei osanud öelda, miks võis pank niimoodi käituda. “Kui kuu aega tagasi rääkisime Tivoli arenduse teemal, siis oli selge, et mingid probleemid võivad Arco Varal olla, aga mis ja kuidas, ei oska kommenteerida,” lausus Vink.

Nordecon äraootaval seisukohal. Seoses ehituslepingu ülesütlemisega on Nordecon kaalunud kahjunõude esitamist Arco Varale, aga praeguseks ei ole seda tehtud. “Me oleme olnud äraootaval seisukohal. Meil oli tellijaga (Arco Vara – toim) kirjavahetus, et saada selgust, millised on nende edasised plaanid ja kavatsused, rohkem ei ole kokkupuutepunkte olnud,” lausus Vink.

Vink lisas, et kuna kuu aega tagasi oli aru saada, et Arco Varal on majanduslikud probleemid, siis mingis mõttes ei tule üllatusena teade, et pank ütles laenulepingu üles. “Ju siis need küsimused on sellised, mis sundisid panka selliseid otsuseid tegema,” märkis Vink.

Arco Vara nõukogu esimees Richard Tomingas oli eile lennujaamas ega soovinud teemat kommenteerida. Ta lisas, et neil on ettevõttes kord, et kommenteerija on juhatuse esimees Tarmo Sild. Sama ütles ka nõukogu liige Hillar-Peeter Luitsalu, kes polnud veel pressiteadet lugenud.

Veebruari alguses kirjutas Äripäev, et Danske Bank alustas üle 12 miljoni eurose pangalaenu sissenõudmiseks täitemenetlust Arco Vara 50%se osalusega ühisettevõtte Arco HCE OÜ suhtes. Laenu sissenõudmiseks pani pank müüki kinnistu Tallinnas  Ahtri 3. 20. veebruaril rahuldas kohus Arco HCE OÜ hagi tagamise taotluse ja peatas täitemenetluse ettevõtte suhtes.

 

Mis on mis

Tivoli Arenduse OÜ

Projektiettevõte, mis on loodud Kadrioru kinnisvaraprojekti arendamiseks.Omanikud võrdselt Arco Investeeringute AS ja International Invest Project OÜ.Arco Investeeringute AS on 100% Arco Vara ASi tütarettevõte.International Invest Project OÜ omanik on Moskva multimiljonäri tütar ja Grove Investi nõukogu esimees Natalia Levina, kes lõi Arco Varaga käed 2011. aastal. Levina on teinud lisaks Tivolile investeeringuid mitmesse kinnisvarasse. Näiteks kuulub talle pool Nordea Ärimajast ja pool Shnelli Ärimajast.

Kinnisvaraprojekt

Asukoht: Tallinna kesklinnas Kiikri ja Tuukri tänava vaheline maa-ala, endise aadressiga Narva mnt 67Arendajad: Nordecon AS ja Tivoli Arendus OÜ. Mais 2012 teatasid börsile, et on sõlminud lepingu korter­elamute projekteerimiseks- ja ehituseks.planeeritud maht: 6 viiekorruselist korter­elamut, milles on 146 korterit. Brutopind kokku ligikaudu 15 000 m2.Tööde lepinguline maksumus: tollaste arvutuste järgi ligikaudu 13 mln € + käibemaks.Ehitus: pidi algama möödunud sügisel, tööde kestuseks plaaniti 22 kuud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt