Sirje Rank • 8. aprill 2013 kell 7:16

Läti ja Leedu liidrid Medvedevile gaasiteemal järele ei andnud

Reedel Peterburis Läänemeremaade Nõukogu tippkohtumise raames Venemaa peaministri Dmitri Medvedeviga kohtunud Läti ja Leedu peaminister arutasid majanduskoostööd ning gaasituru avamisega seotud küsimusi, kirjutab tänane Biznes&Baltija.

„Ma informeerisin Vene poolt sellest, et meil on Euroopa Liidu liikmena teatud kindlaks määratud kohustused,“ ütles Läti peaminister Valdis Dombrovskis Läti gaasituru avamisest ja ELi kolmandast energiaturu paketist kõneldes. „Loomulikult on meil ka kohustused, mis tulenevad Läti Gaasi erastamise lepingust. Seega oleme valmis otsima firma aktsionäridega konstruktiivseid lahendusi,“ ütles Dombrovskis.

Läti ja Venemaa peaministri kohtumisel kõneldi ka ida-lääne suunalise transpordikoridori arendamisest – võimalusest suurendada Terehhovo ja Grebnevo piiripunktide läbilaskevõimet. Samuti arutati takistusi Läti põllumajandustoodete ekspordile Venemaale. Dombrovskise sõnul saadi lubadus, et kunstlikke tõkkeid Vene pool Läti kaubale seadma ei hakka.

Läti ja Venemaa peaminister jõudsid kokkuleppele ka valitsustevahelise komisjoni koostöö jätkamises. Valdis Dombrovskis kutsus Vene kolleegi Lätti visiidile, millesse viimane oli suhtunud avatud meelega. Kuupäevadest siiski veel ei räägitud.

Leedu peaministri Algirdas Butkeviciuse kohtumisel Medvedeviga oli peateemaks Leedu Gaasi lahutamine gaasi müügi ja gaasi transportimisega tegelevateks ettevõteteks.

„Meilt ei nõutud meie seisukohtade muutmist. Lihtsalt tuletati meelde, et Leedu eelistas kõige radikaalsemat varianti kolmanda energiapaketi nõudmiste täitmiseks isegi Saksamaa ja Poolaga võrreldes. Sisuliselt aga tõdeti, et otsus on tehtud ja et see on meie riigi otsustada,“ ütles Butkevicius. Kahepoolsed küsimused energiakoostööst loodetakse Gazpromiga lahendada juuli lõpuks.

Hetkel kuum