19. aprill 2013 kell 13:03

Gildi äri oli algusest peale pettus

Kogu Gildi Bakuu projekt oli algusest peale pettus, tõdes ettevõtja Enn Veskimägi täna kohtus.

"Kogu investeering oli planeeritud pettus. See pettuskeem oli mõeldud läbi juba enne investorite kaasamist. Ettekavatsetud ja planeeritud skeem," kinnitas Veskimägi.

Tema sõnul viitab sellele asjaolu, et Gildil osalus selles projektis ei olnud 20% nagu algul väideti. Nad kasutasid investorite raha osaluse omandamiseks, rääkis Veskimägi. Teiseks kasutati seda raha Bulgaaria turu jaoks, seda ei olnud ette näha. Minu varaline kahju on 300 000 eurot ja kahtlemata nõuan tagasi."

Veskimäe lisas, et tema teada liikus investorite raha Eestis Läti panka ja sealt kohe off-shore firmadesse. "Faktoloogia kronoloogilises järjekorras näitab, et kui alguses see raha Aserbaidžaani ei jõudnud, siis ei olnud ka plaan sinna investeerida.“

Harju maakohtus jätkus täna kohtuprotsess Gildi Bakuu-afääri kriminaalasjas, kus investeerimiskelmuse süüdistus on esitatud Erki Piirsalule, kelmusele kaasaaitamises Tõnis Haavelile, Harles Liivile ja Šarunas Skyriusele, lisaks sai süüdistuse AS GILD Financial Advisory Services.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi esitasid nad võlakirjade emissioonil valeandmeid ning kasutasid emissiooniga kogutud raha mitte-eesmärgipäraselt.

Gild kogus juulis 2007 kinnise võlakirjaemissiooniga üle 12 miljoni euro, et osta Aserbaidžaanis Bakuus 147 hektarit maad, kehtestada detailplaneering, ehitada välja infrastruktuur ning siis maa maha müüa.Reklaam

Süüdistatavate esitatud valeandmed näitasid pakkumist investoreile soodsamas valguses, paraku ei saanud investorid oma raha tagasi ega teeninud kasumit.

Tsiviilhagi on esitanud kriminaalmenetluses esitanud enam kui 30 kannatanut, äpardunud investeeringus osalesid teiste seas Hans H. Luik, Olari Taal, Enn Veskimägi ja Marcel Vichmann. Neist suurima kaotuse on kandnud Vichmann ja Luik, esimene nelja ja teine kolme miljoni euroga.

Autor: Alyona Stadnik, Kiiev, Kristi Malmberg

Hetkel kuum