Väinu Rozental • 28. aprill 2013
Jaga lugu:

Passiivmajas mängivad olulist rolli avad

Mida kujutab endast Kuldar Leisi uus maja, mis sai Eestis esimese hoonena passiivmaja sertifikaadi?

Leisi maja valmimise kronoloogia

" August 2010 - Kuldar Leis ostis Põlva omaaegse pumbajaama krundi ASi Põlva Vesi korraldatud oksjonilt. Põlva kesklinna ja Intsikurmu vahele jääva krundi suurus on 3400 m2, sellest künkapealset pinda 1300 m2.

" Sügis 2011 - valati maja vundament ja ehitati keldrikorrus.

" Aprill 2012 - alustati maja karbi ehitamisega.

" Veebruari algus 2013 - koliti majja.

" 20. aprill 2013 - sai esimese hoonena Eestis passiivmaja sertifikaadi.

" Mai 2013 - maja väliskülg saab krohvi- ja värvikatte.

" Hoone on kolmekorruseline, millest keldrikorrus on ehitatud osaliselt nõlva sisse.

" Majas on kokku pinda 308 m2, millest köetavat pinda 285 m2.

" Arhitektid Georg W. Reinberg ja Martha Enriquez-Reinberg (Austria).

" Hoone kõik magamistoad on hommikuse päikese ehk ida suunas. Elutuba ja läbi kahe korruse laiuv aatrium on lõunapäikese poole. Õhtuse päikese poole on kabinet. Hoone põhjaküljes on vaid trepikojaaken ning mõned väikesed tuulutusaknad. Aknad on valmistatud Saksamaa firma SmartWin eritehnoloogia järgi (Uw = 0,75-0,78 W/(m2K).

" Ventilatsiooni eeltorustik asub maa sees. Süsteem segab väljast sisseimatava õhu talvel maa seest saadava soojema õhuga ning suvel maa seest saadava jahedama õhuga. Maja ventilatsioonisüsteemi soojustagastuse määr on 93 protsenti.

" Maja lõunapoolsel seinal on sooja vee tootmiseks vertikaalselt 20 m2 päikesekollektoreid, mis püüavad talvist madalat päikest. Maja katusel on päikesekollektorid ja kolmes reas PV päikesepaneelid elektrienergia tootmiseks. PV paneelide kogupind on 92 m2 ja see võimaldab aastas toota 11 000 kilovatt-tundi elektrienergiat ehk tagab maja aastase elektritarbe.

" Lisaks päikesekollektoritele kütab hoonet maasoojuspump ehk kaks 80 meetri sügavust vertikaalset puurkaevu. Majas kasutatakse seinakütet - igas toas on ühes seinas neljasentimeetrise savikrohvi sees torud, milles voolab soe vesi. Ka näiteks söögitegemisega kaasnev soojus kasutatakse ära - elektripliidi kohal olev kubu ei vii sooja õhku minema, vaid kubus on spetsiaalne söefilter, mis likvideerib söögilõhnad ning suunab sooja õhu tagasi ruumi.

" Maja seinad ja laed on Austrias toodetud erilistest puitristkihtpaneelidest. Seinas olev puitpaneel on 9,4 sentimeetri paksune ja kolmekihiline (neist üks ristikiht). Laepaneeli paksus on 12,5 sentimeetrit ning tegu on viiekordse kihiga (neist kaks ristikihti). Väljastpoolt on puitkarkass soojustatud 40 sentimeetrise puistevillaga, mille peal on tuuletõke ning krohvialune plaat. Hoone õhulekkearv on 0,3 korda tunnis.

Mida silmas pidada?

" Passiivmaja puhul on väga olulisteks detailideks tõhus geomeetria ja avade paiknemine, väga heade energiatõhususe näitajatega avatäited ja ventilatsioon, külmasillavaba konstruktsioon ja hooneümbrise õhupidavus.

" Passiivmaja küttekulu aastas ei tohi olla rohkem kui 15 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta (5-7 aasta pärast standardiks muutuvas liginullenergiamajas tohib ruutmeetri energiatarve olla aastas kuni 50 kWh).

" Passiivmaja kütte, sooja vee ja kogu majapidamise elektrienergia tarbimine peab olema 120 kWh/m2 või alla selle.

" Valmis hoone õhupidavus ehk õhulekkearv peab olema 0,6 korda tunnis või alla selle.

" Passiivmaja definitsiooni ja meetodi on välja töötanud Saksamaal Darmstadtis asuv passiivmaja instituut.

" Eestis on passiivmaja erialast täiendõpet korraldanud Tartu ülikooli spin-off ettevõte OÜ PassiveHouse, vastava koolituse on saanud umbes 80 inimest. PassiveHouse hakkab tulevikus vahendama ka passiivmaja sertifitseerimist Eestis.

" Euroopas on kokku ehitatud ligi 60 000 passiivmaja. Eestis peaks tänavu lisaks Kuldar Leisi majale valmima veel 2-3 passiivmaja.

Millest alustada?

" Passiivmaja ehitamiseks vali krunt, kus suured puud ega suured naabermajad ei varja lõuna poolt päikesepaistet.

" Kuna kõige aluseks on väga hästi läbi mõeldud projekt, siis vali arhitektiks see, kes on energiatõhusaid maju juba projekteerinud. Kui sul ei ole korralikku projekti, siis ei ole hiljem võimalik hoonele taotleda passiivmaja sertifikaati, samuti lähevad kõik muudatused ehituse käigus väga kalliks.

" Optimaalseks passiivmajaks on 200-300 ruutmeetrine kahe- või kolmekorruseline hoone. Kõige efektiivseim on kuubikujuline maja. Iga sopistus ja väljaehitus teevad hoone passiivmaja standardile vastavuse raskemaks. Kõige efektiivsem on ehitada rida- ja korterelamuid ning lasteaedu ja koole passiivmajadeks.

" Mida rohkem on majas aknaid lõuna ehk päikese poole, seda soojem majas talvel on. Et aga suvine päike ruume üleliia palavaks ei kütaks, on mõistlik lõunapoolsete akende ette panna välirulood.

" Passiivmaja juures on väga oluline, et kõik komponendid (seinakonstruktsioon, aknad, päikesepaneelid, ventilatsioonisüsteem, maaküttesüsteem jm.) pärineksid sertifitseeritud tootjatelt.

" Väga oluline on ehituse järelevalve, et ehitusmehed ei hakkaks oma reegleid peale pressima. Eramaja puhul ei tohiks ehitustööde teostajaks valida sellist firmat, kust objektil hakkab töötama palju erinevaid inimesi. Samas ka päris väikest ehitusfirmat ei tasu valida, sest siis on oht, et firmas pole piisavalt vastavat oskusteavet. Ideaalne oleks, kui eritööde tegijad oleksid läbinud passiivmajakursused.

Allikas: Kuldar Leis, passiivmajaliit

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum