Rainer Saad • 10. mai 2013 kell 7:20

Hiina ei pruugi niipea maailma suurimaks majanduseks tõusta

Analüütikud on hakanud kahtlema, kas kiire kasvuga Hiina möödub 2016. aastal USAst ning tõuseb maailma suurimaks majanduseks.

Märtsis ütles OECD, et Hiina majandus möödub USAst 2016. aastal, kuid analüütikute sõnul on Hiina struktuursete reformide tempo aeglustunud ning kallinenud jüaan on vähendanud Hiina konkurentsieelist, kirjutas CNBC.

„2014 või juba selle aasta lõpuks ootame tugevamat majanduskasvu Ameerika Ühendriikides ning aastakasvuks 3-4 protsenti, samas on Hiina aeglustumas,“ ütles Lombard Street Researchi analüütik Freya Beamish. „Kui Hiina teeb majanduse tasakaalustamiseks õiged reformid, siis kasvab Hiina 5 protsenti aastas. Sel aastakümnendil ei pruugi see just väga kiire kasvumäär olla.“

Hiina majandus kasvas selle aasta esimeses kvartalis 7,7 protsenti. Kvartal varem oli kasv 7,9 protsenti. Kuigi Hiina majandus on kasvanud kiiresti, ei tähenda see kiiret kasvu ka tulevikus. „Hiina on suurel majanduslikul teelahkmel ning seisab silmitsi väga väljakutsuva kasvumudeliga,“ ütles Silvercrest Asset Managementi peastrateeg. „Halvim, mida majandusele teha saab – ja seda mitte ainult Hiina – on üldistada minevikutrende tulevikuks.“

„Ameerikal on immigratsiooni tõttu dünaamilisem demograafia, kuid Hiina rahvastik vananeb,“ ütles Mizuho Banki ökonomist Vishnu Varathan. 

Hetkel kuum