Jaapani peaminister Shinzo Abe võttis eile ette pretsedenditu sammu, mida tema eelkäijad pole julgenud teha enam kui 15 aastat – tõstis käibemaksu, et piirata valitsuse aina kasvavat võlga.
Oma majanduspoliitikaga populaarsust nautiv Abe teatas, et aprillis tõuseb käibemaks viielt protsendilt kaheksale protsendile, kirjutas Reuters.
Maksutõus peaks tooma kaheksa triljonit jeeni (60 miljardit eurot) lisatulu aastas, kuid vastavalt lõplikule eelnõule tuleb samal ajal viie triljoni jeenine või suurem majanduse elavdamise pakett.
Tegemist on esimese tõsiselt võetava katsega alates 1997. aastast piirata Jaapani võlakasvu, mis hiljuti ulatus juba 1000 triljoni jeenini ehk 7,5 triljoni euroni. See võrdub enam kui kahekordse Jaapani majanduse kogutoodanguga.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Arvestades, et Jaapani valitsus pole kriisis, on 10%ne eelarvepuudujääk SKPst väga suur. Iga aastaga kuhjab Jaapan juurde võlga sama palju, kui on kokku Kreeka, Portugali ja Iirimaa SKP.
Usalduse säilitamine. “Ma usun, et Jaapanit on võimalik kiiresti panna tagasi kasvuteele ja säilitada usaldus Jaapani vastu,” ütles eile Abe. “Me saame järgmistele põlvkondadele üle anda jätkusuutliku sotsiaalkindlustussüsteemi ja seetõttu ma otsustasin tõsta käibemaksu.”
Valitsus püüab vältida uute majanduse elavdamise meetmete finantseerimiseks võlakirjaturult raha kaasamist. Jaapani rahandusminister Taro Aso ütles, et valitsus maksab majanduse elavdamise paketi eest maksutuluga ja muul moel ilma täiendavaid võlakirju emiteerimata.
Reitinguagentuuri Moody’se vanemasepresident Thomas Byrne ütles, et aprillis käibemaksu tõstmise otsus on Jaapanile positiivne. “See ei tähenda, et me tõstaksime Jaapani reitingut, kuid me arvame, et näeme valitsuse rahaasjade paranemist,” ütles ta.
Jaapani aktsiaturg liikus kahe indeksi näol eile sellele uudisele ja ka USA valitsusasutuste töö osalise peatamisele erisuunaliselt. Laiem Topix indeks langes 0,1%, kuid Nikkei 225 indeks tõusis 0,2%.